Poradnik Bibliotekarza 11/2022
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2022
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Według prognozy demograficznej w perspektywie do roku 2050 populacja Polski będzie stawała się coraz starsza. Równolegle do przewidywanego spadku liczby ludności o 4,3 mln osób do roku 2050, spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym. Liczba ludności w wieku 60 lat i więcej według prognozy GUS w roku 2030 ukształtuje się na poziomie 10,8 mln (wzrost o 10% w stosunku do roku 2020), w roku 2040 na poziomie 12,3 mln (wzrost o 25,1%). W 2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku (tj. o 39,8% więcej niż w 2020 r.), stanowiąc 40,4% społeczeństwa. W działalności instytucji kultury, w tym bibliotek, widzimy coraz większe zainteresowanie tą grupą użytkowników. Organizowane są: Dni Seniora, Targi Seniora, sportowe zmagania emerytów – senioriady i olimpiady itp. W numerze 11 dwa teksty poświęcone są problemom seniorów w bibliotekach. Monika Rejdych przybliża działania MBP w Jaworznie, których celem jest: aktywizowanie czytelników 60+, wpływanie na ich zainteresowania kulturą, książką, zwiększanie wiedzy, zapobieganie osamotnieniu, izolacji społecznej oraz pomaganie w utrzymaniu kondycji umysłowej i fizycznej. Edyta Więcek opisała zaś warsztat biblioterapeutyczny pn. „Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru”, który został zrealizowany w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej. W artykule Przemysława Murawskiego, dotyczącym tym razem przestrzeni kreatywnych w Polsce, odnajdziemy przykłady działań dla dorosłych w tych przestrzeniach, np. w makerspace w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu w Craft Studio odbywają się m.in. takie aktywności jak szycie, robienie na drutach czy szydełku. Zajęcia te oprócz korzyści płynących z możliwości samodzielnego wykonania ciekawej robótki mają również aspekt społeczny. Są miejscem spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy podczas warsztatów mogą nie tylko pomóc sobie przy pracy czy wymienić się doświadczeniami, ale również po prostu wspólnie spędzić czas relaksując się i wymieniając poglądy.

W numerze ponadto czytelnicy znajdą teksty poświęcone patronom roku 2022. Martyna Figiel przybliża czytelnikom postać Józefa Wybickiego, a konspekt Bernardyny Banaś poświęcony jest „Ideom niepodległościowym w Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

Z artykułu Katarzyny Pelc-Antonik dowiemy się jak przebiegała realizacja projektu „Moja roztoczańska Niepodległa” w MBP w Lubaczowie, a Izabela Heder-Filandt opisuje jakie działania są podejmowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu z myślą o uchodźcach z Ukrainy. W felietonie Olga Nowicka wspomina Noc Bibliotek.

Tradycyjnie odwiedzamy też nowe biblioteki, tym razem filię WiMBP w Gdańsku – Bibliotekę Ratuszową.

Wspominamy też lato. Piotr Piela relacjonując przebieg Festiwalu Fantastycznego w Zamościu napisał, że: „to były naprawdę fantastyczne dni. Był czas na zabawę i naukę. Była okazja do zawarcia nowych znajomości i rozmów…”.

Inspirujemy też do działania, a właściwie robi to Paweł Piwowarczyk dyrektor MBP w Dobczycach, który w wywiadzie udzielonym Monice Simonjetz opowiada m.in. o projektach: „Ekstraklasa czyta” i „Piłkarze kontra pisarze”.

Numer jest więc taki jak cały listopad, jest trochę refleksyjnie, trochę nostalgicznie, nie brakuje zadumy i wspomnień. Zostaje więc życzyć ciekawej lektury.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza"