Magia Świąt Bożego Narodzenia ogarnia wszystkich, dzieci i dorosłych. Z atmosferą tych wyjątkowych dni obcujemy na każdym kroku. Wszędzie widzimy choinki, mikołaje, ozdoby związane z tym okresem. Tą magią objęte są również instytucje kultury, zwłaszcza biblioteki. Nie inaczej jest z numerem grudniowym. Lekturę proponujemy rozpocząć od eseju Doroty Pietrzkiewicz, w którym znajdziemy informacje o pojawieniu się choinki w Europie.
Kolejny artykuł Anny Babuli dotyczy książek, które są dobrymi prezentami pod choinkę. Autorka prezentuje kilka tytułów o tematyce przyrodniczej. Nawiązuje też do świątecznego drzewka, bowiem „choinki to żywe świerki i jodły, które są częścią przyrody”.
Grażyna Lewandowicz-Nosal omawia cztery książki, które również z powodzeniem mogą być gwiazdkowym prezentem. Bohaterami tych publikacji są lekarz, współcześni pustelnicy, błogosławieni i nominowani na „ołtarze”, którzy zginęli w powstaniu warszawskim oraz dziewczęta z drużyny harcerskiej działającej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, które brały udział w konspiracji. To bardzo ciekawe książki. Warto je przeczytać. Działalność wydawnicza Teatru Wielkiego – Opery Narodowej to kontynuacja tekstu z nr 11 PB, który wzbudził duże zainteresowanie czytelników. W tym numerze kończymy cykl „Patroni Roku 2024”.
Martyna Figiel przybliża postać Wincentego Witosa, męża stanu, polityka, działacza społecznego. U kresu życia prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego PSL.
W kolejnych tekstach wracamy do rzeczywistości bibliotecznej. Tym razem kilka zdań o dogoterapii, odstresowującej i rozbudzającej empatię wśród dzieci. Pilotażowy program czytelniczy „O!czytane rodziny” z powodzeniem został zrealizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim. O roli Wielkopolski we wspieraniu powstania styczniowego pisze Bogna Skrzypczak-Walkowiak z Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Narodowe Czytanie 2024 w MBP w Starachowicach poświęcone było lekturze Kordiana J. Słowackiego. Numer grudniowy kończymy materiałem metodycznym pt. Miłosz w bibliotece.
Na ten ŚWIĄTECZNY CZAS i na cały ROK 2025 zespół redakcyjny składa Czytelniczkom i Czytelnikom życzenia: zdrowia, radości, wewnętrznego spokoju, ciekawych lektur, realizacji marzeń i planów. Do siego roku!
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”