Poradnik Bibliotekarza 6/2021
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2021
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Od redakcji

Żyjemy w trudnych, ale też dziwnych czasach – z jednej strony pandemia koronawirusa, z drugiej zaś burzenie dotychczasowych zasad, schematów, ustaleń. Do sytuacji tej doskonale pasuje parafraza „białe jest czarne, czarne jest białe”. Piszemy te słowa w kontekście sporu w naszych mediach o… czytelnictwo w Polsce. Dobrym symptomem jest wiadomość w raporcie BN o lekkim wzroście czytelnictwa. W tym czasie pojawił się też medialny spór („Gazeta Wyborcza”, TVN 24) o podziale społeczeństwa na grupę czytającą i nieczytającą. Ta druga uważa się za dyskryminowaną; wszak nie trzeba czytać w dobie rozwoju różnego rodzaju komunikatorów, i oskarża pierwszą, że zalicza się do nadętych snobów, którzy nawet w telewizji pokazują się na tle regałów uginających się pod książkami, raniąc uczucia osób dalekich od zgłębiania książek. Czyżby to były zwiastuny przeciwnego trendu „nie czytamy, bo NIE”? Ale na przekór tym głosom – czytajmy, bo warto!

Po kilku słowach, niezbyt optymistycznego wstępu, możemy przejść do prezentacji numeru czerwcowego, który nawiązuje do konkursu zainicjowanego przez nasze czasopismo pt. „Regionalizm – specjalność bibliotek”. Tym razem zamieszczamy teksty nominowane do II nagrody. MBP w Zabrzu to swoiste archiwum dokumentacji regionalnej, oficyna wydawnicza, ośrodek bibliograficzny, miejsce spotkań z lokalnymi twórcami oraz organizacji imprez dla dzieci – tematycznie nawiązujących do tradycji śląskiej. Ideę regionalizmu biblioteka promuje w mediach społecznościowych. W jej działaniach widać troskę o pogłębianie tożsamości lokalnej mieszkańców miasta. Drugą część materiału stanowią emocjonalne wspomnienia redaktora serii „Dzielnice Zabrza”. Jest to ciekawa inicjatywa wydawnicza; poszczególne tomiki poświęcone są historii poszczególnych dzielnic miasta, ich charakterze, odrębnościom, wspólnotom lokalnym, śladom materialnym dawnym i obecnym. Z tym tematem wiąże się artykuł Historia Mierzeszyna na ścianie biblioteki, materiał nienagrodzony, ale przysłany na konkurs. Przy okazji remontu zainicjowano wśród mieszkańców wsi akcję przekazywania do biblioteki starych zdjęć rodzinnych, a także okolicy Mierzeszyna. Z zeskanowanych fotografii zaprojektowano fototapetę, którą tłumnie i z ogromnym zaciekawieniem oglądali mieszkańcy. Środowiskowy, ale też regionalny charakter ma tekst Moda na książkę, w którym bibliotekarka z Przechlewa prezentuje pierwszą w Polsce haftowaną bajkę dla dzieci. Praca nad tym dziełem – haftowanie każdej litery (w sumie 140 tys. krzyżyków) trwała siedem miesięcy.

W dziale „Nowe obiekty biblioteczne” jeszcze raz proponujemy wycieczkę do Mierzeszyna w gminie Trąbki Wielkie; architekt Zbigniew Żejmo opowiada jak realizuje się projekt modernizacji biblioteki wiejskiej. Spojrzenie z perspektywy projektanta jest bardzo inspirujące. Tak samo jak felieton Olgi Nowickiej o mediach społecznościowych i ich wykorzystaniu w promocji bibliotek.

Na zakończenie – bibliotekarze mogą wykorzystać w swojej pracy zawodowej materiały metodyczne: Nie oceniaj książki po okładce i zestawienie bibliograficzne Dzień Dziecka.

Ciekawej lektury w wiosennym czerwcu
życzy Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: