Poradnik Bibliotekarza 2/2024
Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2024
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Od redakcji

 

Przełom stycznia i lutego to czas celebrowania w bibliotekach publicznych uroczystości takich jak Dzień Babci i Dziadka oraz walentynki. Dzień św. Walentego zawitał do Polski w latach 90. XX w. i od tego czasu ma sowich zwolenników i wielbicieli, a także przeciwników. Czytelników zainteresowanych tą problematyką zapraszamy do lektury felietonu Olgi Nowickiej Miłość, miłośnie, miłości. Autorka zdradza genezę święta, a także podsuwa czytelnikowi zestaw książek, filmów i muzyki o miłości, romantyczności, uczuciach. W pozytywnym nastroju przejdziemy do tekstów w dziale „Problemy”. Coraz większa liczba książek w naszych mieszkaniach powoduje zainteresowanie ich wymianą w miejscach zorganizowanych na terenie bibliotek oraz w innych publicznych przestrzeniach. Półki bookcrossingowe zachęcają swoim estetycznym i często oryginalnym wyglądem do udziału „w ich uwalnianiu”, o czym pisze Jarosław Miładowski. Natomiast Angelika Tańska przedstawia kolejną odsłonę zastosowania gier w bibliotekach.

Od bieżącego numeru zaczynamy nowy cykl prezentacji sylwetek patronów Roku 2024. Tym razem Martyna Figiel omawia postać Władysława Zamoyskiego juniora, społecznika, mecenasa i zbawcy Tatr. Rodzina Zamoyskich z Kórnika wielkopolskiego zapisała się na trwałe w historii Polski, dbając o jej rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny. Władysław Zamoyski po zwiedzeniu świata, zauroczony pięknem Zakopanego i Tatr postanowił zawalczyć o ten region dla Polski. A jak tego dokonał? Dowiecie się Państwo z lektury artykułu. Z malowniczych – zwłaszcza zimą – polskich gór, przenosimy Czytelników do Abu Zabi w Emiratach Arabskich na Międzynarodowy Kongres Archiwistów. W zjeździe uczestniczyło blisko 5000 archiwistów i specjalistów (ze 135 krajów), którzy dyskutowali o roli i funkcji archiwów we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie. Relację z interesującej konferencji „Miasto starsze niż prasa”, zorganizowanej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, napisała Małgorzata Domagała. Szczególnej uwadze Czytelników polecamy artykuł o zdolnych uczniach i wsparciu edukacyjnym, jakie otrzymują od Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Justyna Malinowska przedstawiła zrealizowany projekt „Zdolni z Pomorza” oraz zarysowała perspektywy jego kontynuacji w latach 2024-2028 („Zdolni z Pomorza: wsparcie regionalne”).

W numerze również podróż w czasie i metamorfozy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach, gdzie poprzednio znajdował się historyczny empik a obecnie Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego. A na zakończenie zestawienie bibliograficzne autorstwa Elżbiety Trojan dotyczące Kazimierza Wierzyńskiego (1894-1969).

 

Przyjemnej lektury oraz miłych walentynek życzy

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”