Serie literackie dla dzieci i młodzieży w Polsce w latach 1945–1989. Produkcja wydawnicza i ukształtowanie edytorskie
Cena:39,00PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2014
Seria wydawnicza:NAUKA - DYDAKTYKA - PRAKTYKA
Liczba stron:180
ISBN:978-83-64203-18-3

Celem niniejszej pracy jest próba zarysowania obrazu serii literackich dla dzieci i młodzieży wydawanych w latach 1945-1989 z punktu widzenia bibliologicznego – ocena ich produkcji wydawniczej, a także analiza strony edytorskiej (…).

W książce zgromadzono bogaty materiał ikonograficzny dokumentujący serie dla młodych czytelników wydane w Polsce Ludowej. Jest to niezwykle ważne dla kolejnych badań książek dziecięcych z drugiej połowy XX wieku, ponieważ ulegają one stopniowej degradacji, w związku z czym są stale wycofywane z bibliotek. Nieocenionym źródłem na tym etapie okazały się zbiory Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie oraz księgozbiory Biblioteki Narodowej, a także bibliotek wrocławskich: Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Biblioteki Uniwersyteckiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wielu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ze Wstępu

Bardzo ważna i potrzebna praca, przybliżająca istotny aspekt funkcjonowania książki dla dzieci i młodzieży powojennej Polski. Oparta została na solidnej, imponującej bazie źródłowej, która wymagała wielu szczegółowych poszukiwań i badań z autopsji. Wnosi konkretny wkład w stan wiedzy o seriach, prostuje mylne informacje, precyzuje chronologię i szczegółowe dane na ich temat.

prof. Bogumiła Staniów, Uniwersytet Wrocławski

Autorka postrzega serie jako integralne dzieło edytorskie, piśmienniczo-wydawnicze, dostrzega związek tematyki, ilustracji i szaty graficznej publikacji. Szczegółowo, ze znawstwem warsztatu analizuje cechy wyposażenia edytorskiego poszczególnych serii”.

prof. Irena Socha, Uniwersytet Śląski