Poradnik Bibliotekarza 12/2024

O czym przeczytamy w grudniowym „Poradniku Bibliotekarza”?

„GORE DRZEWKO JAK SŁOŃCE”. SŁÓW KILKA O STROJNYM DRZEWKU

Zbliża się wyjątkowy, radosny czas Bożego Narodzenia. Nie są to tylko trzy dni, czyli 24, 25 i 26 grudnia! To dłuższy okres przygotowywania się, skupienia, postu, a nawet wróżb, który trwa od początku Adwentu do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Zachowanie tradycyjnych nakazów czy zakazów mogło decydować o pomyślności i dobrostanie w nadchodzącym roku. W swoim eseju Dorota Pietrzkiewicz pisze o bożonarodzeniowych symbolach: żłobku z Dzieciątkiem, wołem i oślątkiem, opłatku, gwiazdce betlejemskiej, szopce, kolędnikach oraz o pojawieniu się choinki w Europie.

TROCHĘ WIEDZY POD CHOINKĘ, CZYLI KSIĄŻKI RZYRODNICZE DLA DZIECI

Niedługo święta Bożego Narodzenia. W wielu domach zabłysną choinki, a pod nimi pojawią się prezenty. Tematem artykułu Anny Babuli nie są bożonarodzeniowe zwyczaje, lecz książki dla dzieci. Artykuł dotyczy książek, które są dobrymi prezentami pod choinkę. Autorka prezentuje kilka tytułów o tematyce przyrodniczej. Nawiązuje też do świątecznego drzewka, bowiem „choinki to żywe świerki i jodły, które są częścią przyrody”.

ŚWIĘCI NA ŚWIĘTA

Grażyna Lewandowicz-Nosal omawia cztery książki, które również z powodzeniem mogą być gwiazdkowym prezentem. Wywiad-rzeka Agaty Puścikowskiej z Pawłem Grabowskim pt. Nie przyszedł do mnie anioł następna to Ludzie wielkiej ciszy. Jak żyją współcześni pustelnicy Jana Nalepy. Warte polecenia są również – książka Agaty Puścikowskiej Święci 1944. Będziesz miłował oraz Dziewczyny ze Słowaka Marii Paszyńskiej. Bohaterami tych publikacji są lekarz, współcześni pustelnicy, błogosławieni i nominowani na „ołtarze”, którzy zginęli w powstaniu warszawskim oraz dziewczęta z drużyny harcerskiej działającej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, które brały udział w konspiracji. To bardzo ciekawe książki i warto je przeczytać!

DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA TEATRU WIELKIEGO – OPERY NARODOWEJ

Działalność wydawnicza Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jest bardzo bogata i zróżnicowana o czym pisze w swoim artykule Alina Stefaniak. Teatr publikował różnego rodzaju wydawnictwa od momentu powstania: w zbiorach Muzeum Teatralnego znaleźć można wiele publikacji historycznych, takich jak programy do przedstawień, afisze teatralne, plakaty czy innego rodzaju druki ulotne, które obrazują historię działalności teatru i są cennym materiałem badawczym. Oferta wydawnicza tworzona jest w sposób wielokierunkowy trafiając zarówno do profesjonalistów, koneserów i znawców opery, jak i do amatorów sztuki operowej nieposiadających pogłębionej wiedzy na jej temat.

EMPATIA NA CZTERY ŁAPY

„Boże dopomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies” – napisał kiedyś Janusz Leon Wiśniewski. Co tu dużo mówić – kochamy psy. Uwielbiamy ich towarzystwo, kupujemy koszulki z sentencjami, które ich dotyczą, robimy sobie wspólne zdjęcia, wyjeżdżamy razem na wakacje. O dogoterapii, odstresowującej i rozbudzającej empatię wśród dzieci pisze Anna Karmowska.

O!CZYTANE RODZINY Z GORZOWA

Anna Giniewska przedstawia pilotażowy program czytelniczy „O!czytane rodziny”, który z powodzeniem został zrealizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim.

AKTYWNOŚĆ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM W 161. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

O roli Wielkopolski we wspieraniu powstania styczniowego pisze Bogna Skrzypczak-Walkowiak z Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

POKOCHAĆ SŁOWACKIEGO… NARODOWE CZYTANIE 2024

Diabły, Czarownica, Strach i wiele innych postaci z dzieła Juliusza Słowackiego na scenie Amfiteatru Parku Miejskiego w Starachowicach. Monika Telka pisze o Słowackim.

WINCENTY WITOS – FENOMENALNY MĄŻ STANU

Trudne i skomplikowane są dzieje polskich chłopów, warstwy najliczniejszej, przez stulecia wyzyskiwanej i zaniedbywanej. O poprawę położenia włościan zaczął dopominać się ruch ludowy formujący się dopiero w końcu XIX w. Wincenty Witos – rolnik, działacz społeczny jako polityk zmagał się zawsze z trudnymi wyzwaniami. Był rzecznikiem zbuntowanej wsi, z której sam pochodził; dlatego stał się ikoną polskiego ruchu ludowego i uosobieniem polskiego oporu o czym pisze w cyklu „Patroni Roku 2024”  Martyna Figiel.

Numer grudniowy kończymy materiałem metodycznym pt. Miłosz w bibliotece – stacje zadaniowe jako sposób aktywizowania uczniów na zajęciach bibliotecznych Moniki Żołędziejewskiej.

Życzymy miłej lektury!

Na ten ŚWIĄTECZNY CZAS i na cały ROK 2025
Zespół Redakcyjny
składa Czytelniczkom i Czytelnikom życzenia zdrowia, radości, wewnętrznego spokoju, ciekawych lektur, realizacji marzeń i planów.

Do siego roku!

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury