Cena:21,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2024
ISSN:0208-4333
Częstotliwość:miesięcznik

Październikowy numer „Bibliotekarza” rozpoczyna artykuł Rola bibliotek polskich za granicą w procesie integracji, edukacji i szerzenia kultury wśród Polonii w kontekście „trzeciego miejsca” Raya Oldenburga dr Anny Naplochy z Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. Autorka nawiązuje do zjawiska polonijnej emigracji począwszy od XVIII w. po lata 80. XX w. i działalności bibliotek w ośrodkach polonijnych oraz zgromadzonych tam zbiorów. Na podkreślenie zasługuje rola bibliotek polonijnych jako „trzeciego miejsca” w ujęciu Raya Oldenburga. Poznajemy aktywności kilku ważnych bibliotek w Londynie, Paryżu, Montrealu i Buenos Aires, a także rolę Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek na Zachodzie, która powstała w 1979 r. Kolorowy świat zarządzania Pawła Marchela z biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim to następny artykuł w numerze. Autor przedstawia problemy zarządzania w oparciu o koncepcje Thomasa Eriksona zawarte w książce Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć. Są one podstawą analizy ludzkich zachowań poprzez pryzmat 4 kolorów. Autor artykułu szczególną uwagę poświęca sprawom komunikacji między kadrą kierowniczą a współpracownikami oraz bibliotekarzami a użytkownikami bibliotek.
W trzecim artykule „Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Epilog dr hab. Zdzisław Gębołyś z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kontynuuje przegląd wydarzeń opisujących losy redaktorów i współpracowników „Bibliotekarza” w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Szczególną uwagę poświęca losom wojennym Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. W dziale „Z bibliotek” zamieszczamy artykuł Nowe Ateny Katarzyny Kamińskiej z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Autorka przedstawia historię powstania Biblioteki Raczyńskich, która w 2024 r. obchodziła 195. rocznicę otwarcia. Dzięki nawiązaniu do bogatych wydarzeń odnoszących się do funkcjonowania Biblioteki poznajemy motywy, którymi kierował się jej fundator hrabia Edwarda Raczyński, historię gmachu Biblioteki, zgromadzone w niej bezcenne zbiory, działalność kulturalną, a także zaangażowanie w jej rozwój pracowników oraz kolejnych dyrektorów. Losy Biblioteki Raczyńskich są także nieodłącznym elementem dziejów bibliotekarstwa publicznego w Poznaniu. W kolejnym tekście Piknikowy kosz atrakcji Marzena Płocka z Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy omawia aktywność i inicjatywy podejmowane na rzecz mieszkańców dzielnicy, we współpracy z władzami samorządowymi i społecznymi. Te popularne środowiskowe wydarzenia służą promocji czytelnictwa, literatury dla dzieci i młodzieży, a także promocji Biblioteki.

W dziale „Sprawozdania i relacje” w tekście O wyzwaniach i roli współczesnych bibliotek w życiu społecznym Magdalena Gracjar z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej omawia tematy podjęte podczas kolejnego zjazdu Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Wśród najważniejszych wymienić należy m.in. cyfryzację bibliotek, zapewnienie dostępu do otwartej nauki poprzez otwarty dostęp do publikacji i danych badawczych.

Październikowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki. W dziale „O bibliotekach w prasie” Justyna Trojnar z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przedstawia aktywności bibliotek publicznych w województwie podkarpackim. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Upoważnienia w działalności bibliotek. Natomiast w dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” Sylwia Czub-Kiełczewska prezentuje tekst Ochrona tożsamości sygnalistów w kontekście nowej ustawy.

Numer uzupełniają „Z życia SBP”, „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.