Poradnik Bibliotekarza 10/2023

W październiku dużo ciekawych artykułów, praktycznej wiedzy i inspiracji!

Ach, YAkiż to był rok!!!
(czyli nudno nie zawsze znaczy smutno: polski rynek książki dla dzieci i młodzieży od czerwca 2022 do maja 2023). Część 1

Michał Zając w swoim artykule  analizuje rynek wydawniczy YA i przedstawia jego faworytów. Przychody tego segmentu w 2022 r., w stosunku do minionych lat, wzrosły do 416%. Jaka jest praprzyczyna tego zjawiska? To media społecznościowe, wykorzystywane przez młodzież do pisania, oceniania przeczytanych książek, a także prezentowania własnej twórczości. Wydawcy wykorzystali z powodzeniem ten trend. Wydawane w ten sposób książki spotykają się z dużym zainteresowaniem młodych. M. Zając uchyla również rąbka tajemnicy nt. zarobków pisarzy książek adresowanych.głównie do YA.

Glasgow Women's Library (GLW)

Katarzyna Seroka opisała szkocką bibliotekę, powstałą w 1921 r., jej działalność i zbiory, które koncentrują się na tematyce kobiecej oraz gender. GWL to obecnie tętniące życiem centrum informacyjne, w którym znajduje się wypożyczalnia, kolekcje archiwalne, współczesne i historyczne artefakty związane z życiem, historią i osiągnięciami kobiet. Biblioteka jest organizacją charytatywną, która celebruje życie i osiągnięcia kobiet, opowiada się za ich historycznym, kulturalnym i politycznym wkładem w kulturę Szkocji. Działa też jako katalizator w celu wyeliminowania powszechnej różnicy między płciami. Biblioteka GLW rozrosła się z małego, oddolnego projektu do głównego centrum informacji o kobietach w Szkocji, odwiedzanego przez ludzi z całego świata.

Jadwiga Zamoyska – wyjątkowa dama arystokracji

Martyna Figiel prezentuje sylwetkę Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, związanej z wielkopolskim Kórnikiem, działaczki społecznej, patriotki i założycielki wyjątkowej szkoły dla dziewcząt. Z okazji Roku Jadwigi Zamoyskiej przygotowano z inicjatywy Fundacji Zakłady Kórnickie i Biblioteki Kórnickiej PAN wiele wydarzeń w Kórniku i Poznaniu poświęconych patronce. Odbyły się wykłady, koncerty i wystawy, z których jedną pt. „Portret kobiety skutecznej” zaprezentowano w salach Sejmu RP.

Krótka historia literackiego Nobla oraz Polaków nominowanych i nagrodzonych

Dorota Pietrzkiewicz w swoim artykule pisze o literackiej nagrodzie Nobla, przyznawanej przez Akademię Szwedzką co roku jesienią. Fundacja Nobla to niezależna pozarządowa organizacja, która po raz pierwszy przyznała wyróżnienia w 1901 r. Każda kategoria aktywności ma swoje osobne gremium, które decyduje o przyznaniu nagrody. Od ponad 120 lat, rokrocznie wczesną jesienią, przed ogłoszeniem kolejnych edycji nagród ufundowanych przez Alfreda Nobla, cały świat zalewają fale przewidywań oraz domysłów komu zostaną one przyznane. Największe agencje informacyjne, internet, telewizja, radio i prasa prześcigają się w spekulacjach, typowaniach laureatów, przypominaniu historii nagrody i jej fundatora.

W 10  numerze „Poradnika Bibliotekarza” znajdziemy jeszcze teksty środowiskowe i metodyczne „Drzewko Życzeń” przy bibliotece „Borki” w Radomiu

Marta Wiktoria Trojanowska nawiązując do powieści Katherine Applegate Drzewko życzeń, zorganizowała dla dzieci zajęcia polegające na napisaniu na karteczkach życzeń i powieszeniu ich na drzewku w pobliżu biblioteki co opisała w swoim artykule. Akcja spotkała się z dużym odzewem mieszkańców osiedla.

II Zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza w bibliotece Norwida w Zielonej Górze

„Życie nasze bywa bogate lub ubogie, zależnie od tego, co w nie wkładamy, a nie od tego, co zeń czerpiemy”. Anne z Avonlea Lucy M. Montgomery

Anna Urbańska zaprosiła na II Zlot Ani z Zielonego Wzgórza. Wydarzenie było dla uczestników okazją do wzajemnych dyskusji i wymiany myśli, podzielenia się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami dotyczącymi powieści Montgomery. Spotkanie z uroczą bohaterką powieści Montgomery przyciąga coraz więcej gości, którzy już czekają na kolejną przyszłoroczną edycję.

Festiwal Książki Dziecięcej w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim

Magdalena Andrzejewska opisała Festiwal Książki Dziecięcej, który jest bardzo ważnym punktem w kalendarzu bibliotecznym. Czekają na niego zarówno pracownicy, jak i najmłodsi czytelnicy. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Joanna Przybyś, dyrektorka biblioteki, która o festiwalu mówi, że „skierowany jest do dzieci i ma na celu promocję czytelnictwa oraz inspirowanie do spędzania czasu wolnego w towarzystwie książki”. Wydarzenie skupia się nie tylko na książkach i konkursach literackich, ale również spotkaniach autorskich i warsztatach tematycznych. Impreza jest niezwykłą okazją do poznania ciekawych postaci i odkrycia nowych pasji.

Wyłącznie dobre wibracje!

Katarzyna Bielecka z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela opisuje pozytywne muzyczne wibracje książnicy, która z powodzeniem organizuje spotkania nie tylko dla melomanów.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) – człowiek renesansu

Z okazji dwóch okrągłych rocznic (550-lecia urodzin i 480-lecia śmierci) Mikołaja Kopernika, patrona roku 2023, numer październikowy  zamyka zestawienie bibliograficzne książek i czasopism poświęcone wybitnemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi autorstwa Elżbiety Trojan.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury