Bibliotekarz wrzesień 09/2022


  Zobacz czasopismo  

2022-09-23

 

Zapraszamy na szybki przegląd treści najnowszego "Poradnika Bibliotekarza"
Nieprzewidywalne czasy

Dr Michał Zając pisze o kondycji rynku książek dla dzieci. Czy coś się zmienia? W jakim kierunku idą zmiany?

Choć wraz z wprowadzeniem lockdownu poziom czytelnictwa podniósł się, to po zniesieniu epidemicznych restrykcji wrócił do dawnego poziomu. Niestety, nie można powiedzieć o stałym trendzie.

W ogóle sytuacja nie jest dobra. Kumulacja wzrostu cen i społecznego niepokoju związanego z napaścią na Ukrainę powoduje, że sprzedaż książek spada. Nie pomaga w tym brak dostępności papieru i kartonu, który wpływa nie tylko na cenę, ale także na jakość edytorską publikacji.

A jakie są trendy? Co nowego pojawia się na rynku literatury młodzieżowej i dziecięcej? Dr Zając przygotował dla Was przegląd rynkowych nowości wydawniczych.


Polskie miasta czytają

Unia Metropolii Polskich i Fundacja Powszechnego Czytania wspólnie zorganizowały kampanię #CzytanieRządzi. „W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku – doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy (…) musimy wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa”.

Osoby czytające zwiększają też swoje edukacyjne i zawodowe szanse,  lepiej rozwijają się społecznie i emocjonalnie. Przeczytajcie do akcji i dołączcie. Czytanie rządzi!


Do Warszawy wróciły Targi Książki...

…a wraz z nimi czytelnicy. W wydarzeniu brało udział 400 wystawców, odbyło się 680 spotkań autorskich i prawie 200 wykładów i debat. Gośćmi były Norwegia (Gość honorowy) oraz Ukraina (Gość specjalny).

Było więc o polityce, sprawach społecznych, komiksie, fantastyce i dystopiach – tych nowych i tych starych. Przyznano także liczne literackie nagrody i wyróżnienia.

Lubuska Bibliotekarka Roku

Czterdzieści lat popularyzacji czytelnictwa, organizacji wydarzeń i inicjatyw. Krystyna Pawłowska opowiada o działaniach i sukcesach, zaangażowaniu i wyzwaniach. A także o nowej bibliotece w Międzyrzeczu, która spełnia teraz najnowocześniejsze standardy.

Między nami dobrze jest. I niech tak zostanie

Choć wiele lat wzajemne stosunki naznaczone były nieufnością i stereotypami. Początek zmian nastąpił wraz z upadkiem bloku wschodniego. Teraz polski Zgorzelec i niemiecki Görlitz ponad graniczną rzeką rozwijają współpracę i sąsiedzką przyjaźń, w czym wymiernie pomaga krążący duch Unii Europejskiej. „Pielęgnując tradycje polskie i polską rację stanu, nie odżegnujemy się od imponującego dorobku żyjących tu Niemców, Czechów, Serbołużyczan, Greków. Propagujemy wśród mieszkańców wielowiekową wielokulturowość naszego miasta. Jest to diametralnie innepodejście do historii regionu, której nie przemilczamy, a przeciwnie – staramy się uczynić ją uniwersalnym dorobkiem” – pisze Marek Żytomirski.

Piękną emanacją tych ideałów jest uroczysta sesja dwóch miejsckich rad, podczas której tytuł honorowy „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz” otrzymały Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu i Stadtbibliothek Görlitz.


A co piszczy w bibliotekach?

Dyskusyjny Klub Książki w Miejskiej Bibliotece w Dąbrowie Tarnowskiej obchodzi w tym roku piętnastolecie. Tort na tę okazję wyglądał pięknie.

W Malborku odbyła się gra terenowa śladem wiedzy zaklętej w książkach. To było jedno z najciekawszych wydarzeń Tygodnia Bibliotek 2022. Uczestnicy musieli wykorzystać plan miasta, a po dotarciu do wyznaczonych punktów zeskanować kody QR, które kryły zadania do wykonania.

Miejska Biblioteka w Radomiu ma 100 lat. Na początku był jeden pokój i 400 książek. Teraz jest potężny gmach i 400 000 tomów. Jak wyglądała ta droga? Jak zmieniała się biblioteka wokół której działa się historia? Kim byli ludzie, którzy ją tworzyli?

Biblioteka w Krzeszowicach ma nową siedzibę. „Budynek biblioteki to miejsce gdzie nowoczesność przenika się z tradycją. Dlatego w holu na każdym piętrze wykorzystano kamienie wydobyte z lokalnych kopalń, nawiązując tym samym do bogactwa przyrodniczego Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Rzeczywiście, na zdjęciach wygląda to imponująco.


THPodejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

Przyjmujemy zamówienia na prenumeratę czasopism SBP.
Nakład jest ograniczony.
TYTUŁ CZASOPISMO E-CZASOPISMO
miesięcznik
BIBLIOTEKARZ
258 zł 174 zł
miesięcznik
PORADNIK BIBLIOTEKARZA
282 zł 198 zł
kwartalnik
PRZEGLĄD BIBLIOTECZNY
196 zł 180 zł
półrocznik
ZIN
118 zł 110 zł


ZOBACZ PRENUMERATĘ


  Zobacz czasopismo