Poradnik Bibliotekarza 10/2020
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2020
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Jesień z impetem wkroczyła w nasze życie, niestety nadal z koronawirusem w tle. Biblioteki ostrożnie oferują swoje usługi czytelnikom; wydarzenia (wystawy, festiwale i pikniki literackie, spotkania z autorami, itp.) organizowane są zarówno w realu, jak i online. Początek września tradycyjnie już związany jest z prezydenckim Narodowym Czytaniem, tym razem w wielu bibliotekach publicznych i pedagogicznych wybrzmiewały strofy dramatu J. Słowackiego Balladyna, a w przyszłym roku Prezydent RP zapowiedział lekturę Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W jesiennej aurze proponujemy lekturę październikowego numeru „PB”. Przede wszystkim polecamy kontynuację artykułu dr. M. Zająca, czyli analizę działalności oficyn wydawniczych specjalizujących się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że na czytelników czeka wiele ciekawych książek, już nie tylko tych o tematyce fantastycznej, ale opisujących otaczającą nas rzeczywistość (modny trend czytelniczy). Monika Simonjetz zaprosiła czytelników do wybranych bibliotek województwa lubuskiego, które zorganizowały Narodowe Czytanie Balladyny. „Juliusz Słowacki byłby zadowolony”, bowiem imprezy były wyjątkowo ciekawe. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie może pochwalić się pomysłami włączenia swoich czytelników do działań, mających na celu ułatwienie pracy zdalnej: propozycje gotowych scenariuszy, wirtualne wycieczki, strony z darmowymi narzędziami do pracy online. Wędrówkę po bibliotekach rozpoczynamy od … Londynu. Joanna Żywczyńska (Stawińska) prezentuje biblioteki w stolicy Wielkiej Brytanii. Korzysta z nich na co dzień, jej obserwacje mają więc charakter bezpośredni. Biblioteka Miejska i Powiatowa w Żninie obchodzi 75-lecie. Długa tradycja biblioteki i jej profesjonalizm decydują o różnorodności i jakości oferty. Domeną jej aktywności jest promocja czytelnictwa, na uwagę zasługuje współpraca z Ambasadą Szwecji w zakresie organizowania wystaw o tematyce dziecięcej oraz działania na rzecz czytelnika w okresie pandemii. Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie dzięki dyrektorowi Romanowi Wojciechowskiemu zyskała dużą renomę, o czym świadczy Nagroda Ikara. Mocne strony biblioteki to jej wielofunkcyjność, kreowanie życia społecznego i kulturalnego, dywersyfikacja zbiorów i oczywiście zespół pracowników, z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami (nie koniecznie z dyplomem). Warto przeczytać wywiad z dyrektorem, który przeprowadziła Monika Simonjetz. Specyficznym rodzajem biblioteki jest Muzoteka przy Bibliotece Publicznej w Częstochowie, która działa w nowej przestrzeni.

Nadal pandemia wybrzmiewa w wielu tekstach. O rozdwojonej rzeczywistości z powodu koronawirusa (jedni wierzą, drudzy nie) pisze Olga Nowicka z konkluzją – „nadchodzą nowe czasy”. Numer zamyka materiał metodyczny z elementami arteterapii o uczuciach pt. „Recepta na szczęście”. Pozdrawiamy czytelników z przesłaniem redakcyjnym „nie dajmy się koronawirusowi, będzie lepiej”.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”