Od redakcji
W październiku zapraszamy do lektury numeru tematycznego poświęconego znaczeniu książki w kształtowaniu kreatywności. Bibliotekarzy nie trzeba przekonywać o wartościach płynących z czytania, ale już Polaków tak. Analizując ostatni raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej za rok 2023 można zauważyć tendencję wzrostową. Liczba czytających Polaków wzrosła o 9 pkt procentowych i wynosi 43%. Radość jest tym większa, że na takie dane czekaliśmy prawie 10 lat! Niestety w porównaniu z innymi krajami Europy wypadamy gorzej. Najwięcej czytają mieszkańcy Luksemburga, w czołówce jest Dania, Hiszpania, Francja. Więcej od nas czytają Czesi i Słowacy. Przed Polakami zatem dużo pracy; promujmy czytanie!
W numerze na czytelników czekają ciekawe teksty. Akcje promujące czytanie objęły cały kraj. Warto zatem poznać ich działania i sferę usług bibliotek publicznych, ośrodków kultury i organizacji. Przeglądowy artykuł – o akcjach czytelniczych – przygotowała Alicja Bałachowska. Michał Zając – jak zwykle – analizuje rynek książki dla dzieci i młodzieży. Podkreśla, że szał czytania Young Aduls nadal trwa, co jest trendem pozytywnym w grupie dziewcząt w wieku 14-25 lat. Tajniki malarstwa i obcowania ze sztuką odkrywa Anna Babula w artykule Słowo i obraz, czyli przygoda ze sztuką dla małych i dużych. Książki Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie i Oczy Mony to znakomity kurs historii sztuki. Czytająca szkoła (warunkiem równych szans dla każdego dziecka) to praca zbiorowa eksperckiego zespołu autorskiego dostępna cyfrowo, której celem jest opracowanie strategii budowania kompetencji czytelniczych.
Z czytaniem nie rozstajemy się w materiałach środowiskowych. Filia nr 9 MBP w Radomiu zorganizowała warsztaty inspirowane książką Oliviera Jeffersa Jestem dzieckiem książek. W motywowaniu dzieci do czytania nie może zabraknąć technologii informacyjnych. W Lwowskiej Obwodowej Bibliotece pojawiła się inicjatywa dla dzieci, która łączy naukę, technologię i czytelnictwo, promując miłość do książek. W ramach warsztatów kreatywności organizowane są zajęcia związane z nowymi technologiami i czytaniem. Żarska Biblioteka Publiczna włączyła się w realizację Międzynarodowej Akcji Czytanie na Polanie, promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integrację lokalnej społeczności. Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Namysłowie przedstawiła zakres swoich działań na rzecz promocji czytelnictwa, a kształtowanie emocji wśród przedszkolaków Filia Oborniki Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.
Na zakończenie warsztat metodyczny: Czytanie to niezwykła przygoda. W czytelniczym nastroju zachęcamy do lektury w blasku babiego lata.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”