Poradnik Bibliotekarza 11/2021
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2021
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Od redakcji

Kiedy w 2007 r. po raz pierwszy na okładce „Poradnika Bibliotekarza” pojawiło się zdjęcie budynku nowej biblioteki, myśleliśmy, że może utrzymamy przyjętą konwencję przez kilka lat, a jak dotąd nowych obiektów nie brakuje. Niezaprzeczalnie biblioteki się zmieniają, unowocześniają swoje wnętrza, przeobrażają przestrzenie, wszystko z myślą o swoich użytkownikach. Aleksandra Zbieranowska w artykule Nowe oblicze przestrzeni bibliotecznych, omawia zmiany zachodzące w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi, przedstawia jak filie tej placówki przekształcają się w „trzecie miejsca”, zgodnie z koncepcją Ray’a Oldenburga. Stają się atrakcyjną przestrzenią, w której tętni życie lokalnej społeczności, rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości. Ukazuje to na przykładzie: Biblioteki Gdańskiej, Odysei i TUVIM. Zmieniają się nie tylko lokale bibliotek, coraz większe wyzwania stają także przed bibliotekarzami. O kompetencjach przyszłości (nie tylko) w pracy bibliotekarza pisze w artykule Bernadeta Burdzy-Drozd. Zalicza do nich: krytyczne myślenie, inteligencję społeczną, niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie, umiejętność korzystania z nowych mediów, zarządzanie obciążeniem kognitywnym, transdyscyplinarność i wirtualną współpracę. Cóż, podnoszenie kwalifikacji jest nieodzownym elementem współczesnego życia. Na długie, listopadowe wieczory polecamy książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać, ale także przeniesienie się w świat komiksów. Na początek proponujemy zapoznanie się z tym co działo się na 32. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier, który odbył się w dniach 2-3 października br., a na którym nie zabrakło wydawnictwa Egmont. Bogna Skrzypczak-Walkowiak dzieli się doświadczeniami z pracy z komiksem w Ostrowie Wielkopolskim i to przede wszystkim z młodzieżą i dorosłymi. Zaś Małgorzata Sierżęga przypomina seminarium zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie dla pracowników oddziałów i filii dziecięcych bibliotek publicznych woj. podkarpackiego pt. „Książki mówiące obrazem – o picturebookach dla dzieci”.

Ponadto w tym numerze z Sądecką Biblioteką Publiczną im. Józefa Szujskiego świętujemy jubileusz 130-lecia i czujemy się zaproszeni w progi tak szacownej Jubilatki, a jeżeli pandemia nie pozwoli to przynajmniej zajrzymy na jej stronę internetową, do zapoznania się z którą zaprasza dyrektor Marek Rylewicz. Monika Simonjetz proponuje zaś poznanie Magdaleny Śliwak – Lubuskiego Bibliotekarza Roku 2020. Wywiad inspiruje i zachęca do działania w zgranym, energicznym zespole.

Paweł Marchel w felietonie zastanawia się nad darami dla bibliotek – czy przynoszą radość, czy zmartwienie?, a Ewa Jaworska z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna zachęca do zapoznania już najmłodsze dzieci ze Stanisławem Lemem proponując scenariusz zajęć na podstawie publikacji Marcina Barana Lem i zagadki kosmosu. Na koniec jeszcze zestawienie bibliograficzne w wyborze Elżbiety Trojan dotyczące książki obrazkowej, dzięki któremu mamy już co czytać przez długie wieczory.

Życzymy więc miłej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”