Od redakcji
Koniec roku uświadamia nam, że coś się kończy. W przypadku „Poradnika Bibliotekarza” koniec roku 2022 jest szczególny, bo odchodzi z zespołu redakcyjnego Jadwiga Chruścińska, wieloletni redaktor, a ostatnio sekretarz redakcji. Obiecuje wspierać czasopismo swoimi tekstami, ale na pewno nie będzie to już to samo. Koniec roku nie napawa optymizmem, ciągle trwająca wojna w Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji dla naszego kraju, rosnąca inflacja, kolejne zapowiedzi podwyżek, problemy można mnożyć. Ale przed nami Święta Bożego Narodzenia, które zapowiada Grażyna Lewandowicz-Nosal analizując wiersze Joanny Kulmowej. Żegnamy patronów roku 2022 (Anna Babula pisze o wojennych
wydaniach utworów Marii Konopnickiej, a Martyna Figiel kończy śledzenie losów Józefa Wybickiego) i zapowiadamy patronów roku 2023, a są nimi: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.
W 12 numerze „Poradnika Bibliotekarza” Paulina Stolecka wspomina 14. Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbyło się w Zabrzu i Katowicach pod hasłem, jakże nam bliskim – „Biblioteka w Sercu”, ale oczywiście zaprasza już na kolejne spotkanie w Kielcach. Martyna Figiel relacjonuje co się działo na Jesiennych Targach Książki i zostawia nas z pytaniem: czy książki muszą być tak drogie i kto to wytrzyma? – do kolejnej edycji targów. Katarzyna Bielecka opisała niezwykłą inicjatywę Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – Płytową Giełdę GraMuzyka – jej 27. edycję, która jednoczy środowisko miłośników muzyki w bibliotece. Wraz z pracownikami biblioteki z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu wydarzenie. Elżbieta Bysiewicz dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w bibliotece szkolnej i motywuje do działania. Nawet jeżeli środki finansowe są niewielkie warto podjąć starania o reorganizację każdej zaniedbanej placówki. Marek Żytomirski donosi o kolejnych inicjatywach Euroregionu Nysa, podkreślając jak ważne są efektywne formy działań w tych trudnych czasach. Grażyna Lewandowicz-Nosal wspominając konferencję dotyczącą czytelnictwa dzieci, która miała miejsca w 1996 r. w Dniepropietrowsku (obecnie Dniepr) martwi się o funkcjonowanie bibliotek w Ukrainie w czasie wojny. Ponadto zaglądamy do strefy coworkingowej w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. W felietonie Olga Nowicka zabiera nas pod koniec roku w świat poezji, a Agnieszka Pejkowska w świat retoryki z książką Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci. Zestawienie bibliograficzne dotyczące Wisławy Szymborskiej stworzone przez Elżbietę Trojan dalej zatrzyma nas w świecie niezwykłych słów, a w Świecie Książki Dziecięcej odnajdziemy niezwykłe lektury nie tylko dla najmłodszych.
Pozostaje nam tylko życzyć Wszystkim Naszym Czytelnikom:
Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych optymizmu i nadziei, że będzie lepiej, wśród dobrych wspomnień i w otoczeniu „niezwykłych” słów, które będą inspirować i motywować.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”