Poradnik Bibliotekarza 2/2025
Cena:26,00PLN
Rok wydania:2025
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Luty jest najkrótszym miesiącem w roku, ale z dużą liczbą świąt. Obchodzimy: Światowy Dzień Gumy do Żucia, Dzień Pozytywnego Myślenia, Dzień Ciasta Marchewkowego, Międzynarodowy Dzień Pizzy, Dzień Mincerza, Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, Dzień Pisania Piórem, Światowy Dzień Radia, Międzynarodowy Dzień Kota i oczywiście święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego (zm. 269), biskupa i męczennika. Jego relikwie znajdują się w Terni (Włochy). Jest patronem zakochanych, pszczelarzy, wzywany także w chorobach podagry i epilepsji.

W numerze 2 „Poradnika Bibliotekarza” jest więc dużo o uczuciach. Maria Sobczyk w artykule Życie, praca i miłość Władysława Strzemińskiego przedstawia postać inżyniera, oficera, artysty i pedagoga, a przede wszystkim człowieka targanego różnymi emocjami. Namiętności Ewy Frysztak, wybitnej graficzki, autorki kultowych okładek dla Państwowego Instytutu Wydawniczego, opisała Ewa Puchała. Anna Babula pisze zaś o tym, że „miłosne zauroczenie jest odwiecznym tematem literatury. Towarzyszące mu wzloty i upadki, emocje, bardziej lub mniej przemyślane działania oraz nagłe zwroty akcji są gotowym materiałem na powieść, również tej dla dzieci i młodszych nastolatków”. Autorka prezentuje kilka wybranych tytułów literatury dla dzieci i młodzieży związanych z tą tematyką. Grażyna Lewandowicz-Nosal zachęca do przeczytania książki Alicji Mazan-Mazurkiewicz Zofia i kawałek wszystkiego. Codzienna wdzięczność.

Ponadto w numerze można przeczytać o: drukarkach 3D w bibliotekach, mobilności bibliotekarzy w ramach programu Erasmus+, zadaniu upamiętniającym Powstanie Warszawskie, zrealizowanym przez Chełmską Bibliotekę Publiczną. W felietonie Olga Nowicka snuje rozważania o „sanatorium czytelniczym”.

Zachęcamy też do zapoznania się z materiałami metodycznymi, które podsuwają ciekawe pomysły na angażujące działania. Agata Arkabus opisuje – zrealizowaną w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie – innowację pedagogiczną „Literacka mapa Częstochowy”. Joanna Kamrowska przybliża zaś projekt edukacyjny „Odkrywamy świat z robotami Indi”, podczas którego dzieci uczą się, jak przy pomocy prostych poleceń kodować ruchy robota, wykorzystując przy tym ilustracje z książek, co oczywiście wywołuje dużo pozytywnych emocji.

W numerze zamieszczamy także dodatek „Świat Książki Dziecięcej”, a w nim trzy bardzo interesujące recenzje.

Życzymy samych dobrych emocji podczas lektury

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”