Poradnik Bibliotekarza 3/2023
Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2023
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

„Kobieto, ty puchu marny, Ty wietrzna istoto” – cytat z twórczości naszego romantyka Adama Mickiewicza wskazuje na wrażliwość, empatię oraz zmienność populacji żeńskiej. Jednak w ciągu minionych epok historycznych były jednostki silne, wykształcone, mające dobre rozeznanie w życiu społecznym, kulturalnym, ba – nawet naukowym i gospodarczym. W Polsce od ponad stu lat kobiety posiadają równe mężczyznom prawa obywatelskie oraz przywileje, dzięki którym osiągnęły niezależność. Dorocznie obchodzone jest Święto Kobiet na świecie w różnych miesiącach, w naszym kraju – 8 marca. Obchody tego Dnia wskazują na „siłę kobiet” w rzeczywistości XXI w.

Z tej właśnie okazji numer marcowy „PB” dedykujemy kobietom. Otwiera go artykuł Moniki Simonjetz Być kobietąw bibliotece. Autorka na wstępie cytuje wiersz Wisławy Szymborskiej o skomplikowanej, a jakże pięknej naturze kobiety. Zawód bibliotekarza wiąże się na ogół z kobiecością, M. Simonjetz proponuje podróż po bibliotekach lubuskich, prezentując działania tych placówek o tematyce kobiecej. W głowie się kręci od wspaniałych pomysłów naszych bibliotekarek. Dorota Pietrzkiewicz przybliża w swoim artykule sylwetki kobiet związane z „męskim światem komiksu”. O Klubie Super Mama w MBP w Żaganiu i roli kobiety-matki, zadbanej, dobrze zorganizowanej, mądrej pisze Magdalena Śliwak. Biblioteka zorganizowała wystawę portretów mam klubowiczek. Olga Nowicka poświęciła swój najnowszy felieton twórczości i życiu (oczywiście w pigułce) Agnieszki Osieckiej – poetki, autorki znakomitych tekstów piosenek. Miłości szukała przez całe życie, a tęsknota za nią zaowocowała znakomitymi i do dziś aktualnymi tekstami. Justyna Zając zaprasza do MBP w Dąbrowie Tarnowskiej na wystawę rękodzieła Marii Bujak Ze sznurka wyczarowane… Tak zamykamy cykl o paniach, które pojawiają się też w innych tekstach.

Na uwagę zasługuje artykuł problemowy, tym razem związany ze słynnymi braćmi, Nie tylko bajkopisarze… Biblioteka źródłem inspiracji twórczości literackiej i pracy badawczej Braci Grimm autorstwa Karin Wawrzynek. Autorka pokazuje życie i dorobek pisarski braci, znanych bajkopisarzy. Tym razem są zaprezentowani od strony pracy naukowej i badawczej. Silne były ich związki z bibliotekarstwem i pracą na stanowisku bibliotekarza. Warto poznać działalność bibliotek lubuskich w relacji Joanny Kret z Forum w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze. W środowiskowych materiałach możemy przeczytać o innowacji pedagogicznej „Czytam, lubię i szanuję – z książką w krainę wartości”, czyli o wartościach ważnych w życiu takich jak: przyjaźń, życzliwość, tolerancja itp. Projekt wpłynął na poprawę samopoczucia uczniów, życie w spokoju, bez lęków. Klub Pasjonatów w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie kieruje swoje działania do czytelników dorosłych i stawia na integrację i realizację hobby. Ostatnio często otwierane są filie biblioteczne po gruntownych remontach, takim przykładem jest Filia nr 5 w MBP w Katowicach, która właśnie udostępniła swoje nowoczesne powierzchnie użytkownikom.

Numer kończymy, jak zwykle, materiałem metodycznym. Tym razem proponujemy zestawienie bibliograficzne Edyty Dobek  Mindfulness – moda czy wyzwanie? W dużym skrócie, to ćwiczenia umysłu, które pozwalają poradzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. To także umiejętność zatrzymania się na chwilę, bycie tu i teraz, a to przyda się większości z nas w tym zaganianym świecie.

W marcowych promieniach delikatnego słońca spokojnej lektury życzy
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: