Od redakcji,
Za nami maj, z ważnymi wydarzeniami w świecie kultury, książki, bibliotekarstwa (m.in. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Tydzień Bibliotek, Warszawskie Targi Książki). Kilka dni temu zakończyły się WTK, zorganizowane przed i w Pałacu Kultury i Nauki... 500 wystawców z 13 krajów, kilkaset autorów. Zainteresowanie warszawiaków i nie tylko, spragnionych kontaktów z książką, było duże. Więcej nt. Targów już wkrótce w „PB”. Tematyka Tygodnia Bibliotek (w tym roku już dziewiętnasta edycja) oscylowała wokół spojrzenia na bibliotekę jako miejsca, gdzie można zetknąć się z całym światem, poprzez różnorodność przekazów i treści. Hasło Tygodnia Bibliotek pozwoliło na wielość interpretacji oraz na podkreślenie znaczenia biblioteki w kształtowaniu wiedzy. W bibliotece i z biblioteką można podróżować po świecie. Kolejny wątek, który pojawił się w czasie Tygodnia Bibliotek dotyczył 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Wyeksponowano jej twórczość dla dzieci, organizując wystawy, warsztaty, pogadanki. Na uwagę zasługuje marsz krasnoludków w Ciechanowie. Grupa 400 przedszkolaków wraz z opiekunami wędrowała po ulicach miasta, wzbudzając aplauz przechodniów. Żegnamy się z majowymi wydarzeniami, ale to nie koniec imprezowania. Olga Nowicka zaprasza na czerwcowe festiwale książki, a to wiąże się z podróżowaniem po całym kraju. Co proponujemy ponadto w numerze 6 „PB”? Miłośników techniki ucieszy kontynuacja cyklu Przemysława Murawskiego o markerspaces w Europie. Tym razem autor prezentuje przestrzenie kreatywne w Finlandii, a także aspekty ich organizacji na przykładzie krajów skandynawskich. Z tym tekstem wiąże się krótki artykuł tego samego autora o warsztacie elektronicznym w warszawskiej bibliotece. O innych polskich przestrzeniach kreatywnych już wkrótce w „PB”. Martyna Figiel przybliżyła twórczość Józefa Mackiewicza – patrona Roku 2022, którego książki nie są dostępne w Polsce z powodu problemów spadkowych. Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach już od 2017 r. prowadzi działania na rzecz migrantów, realizując projekt, którego celem jest szerzenie otwartego podejścia do wielokulturowości i edukacji umożliwiającej likwidowanie negatywnych zjawisk społecznych, takich jak ksenofobia, rasizm oraz dyskryminacja. Dziś mierzymy się z tragedią uchodźctwa z Ukrainy. Biblioteki włączają się i inicjują różne działania, wszak wszyscy w potrzebie zasługują na naszą uwagę, szacunek i pomoc. Żółte żonkile to symbol powstania w getcie warszawskim, MBP w Dąbrowie Tarnowskiej dba o zachowanie pamięci i edukowanie na temat wydarzeń, które miały miejsce 79 lat temu.
Miło będzie spędzić czas w bibliotece Ferment, oczywiście w Łodzi, mieście nowoczesnych placówek, zachęcających do czytania i relaksu.
Wkrótce Narodowe Czytanie związane z Rokiem Romantyzmu. Z utworem Adama Mickiewicza Ballady i romanse zapoznaje Bernardyna Banaś. Uczniowie szkół średnich mogą popisywać się wiedzą na temat tego tomiku poetyckiego, którego wydanie spowodowało pojawienie się nowej epoki literackiej – romantyzmu.
Zapraszamy do lektury w miłym czerwcowym klimacie.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”