Poradnik Bibliotekarza 7-8/2021
Poradnik Bibliotekarza 7-8/2021
Poradnik Bibliotekarza 7-8/2021
Cena:39,00PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2021
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Od redakcji

To jest wyjątkowy rok, nie tylko z powodu przedłużającej się pandemii (czy zakończy się?, kiedy? Nie wiemy, dochodzą słuchy, że będzie na jesieni czwarta fala, itd.), ale przede wszystkim z racji wyboru przez Sejm literackich Patronów Roku 2021. Otóż Sejm RP w dn. 22.11.2020 r. przyjął ustawę ustanawiającą Rok 2021 Rokiem naszych pisarzy: Stanisława Lema (100. rocznica urodzin), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (100. rocznica urodzin), Tadeusza Różewicza (100. rocznica urodzin) oraz Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin). Same wyjątkowe nazwiska. Można powiedzieć, że „raj” dla działań bibliotek, różne możliwości prezentacji sylwetek literatów i ich utworów. Niestety na propozycjach programowych bibliotek odcisnął swoje piętno koronawirus, ograniczając je do wersji online. Na stronach internetowych bibliotek pojawiły się informacje o wystawach, spotkaniach poświęconych twórczości, głównie dotyczącej Lema i Norwida. Ale przed nami półmetek roku i wszystko może się jeszcze wydarzyć. Redakcja PB czeka do 30 września 2021 r. na prace konkursowe, scenariusze (lekcji bibliotecznych, konkursów, spotkań itp.) poświęcone twórczości C.K. Norwida.

Numer wakacyjny PB rozpoczynamy tekstami dotyczącymi C.K. Norwida i K.K. Baczyńskiego. Martyna Figiel swój szkic poświęciła sylwetce wielkiego, ale niedocenionego za swojego życia poety, pisarza, dramaturga, rysownika, malarza, etc. Jego twórczość zainspirowała takich twórców jak: Wyspiański, Żeromski, Lechoń, Miłosz, przyszły papież Karol Wojtyła. Podkreślenie znaczenia twórczości C.K. Norwida przez Sejm z pewnością wpłynie na ponowne sięgnięcie przez Polaków do jego bogatego dorobku, do ciekawego, aczkolwiek ciężkiego życia. Sylwetkę, bliższego naszym czasom poety okresu okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, K.K. Baczyńskiego przedstawiła Grażyna Lewandowicz-Nosal. Zrobiła to w sposób zwięzły, dynamiczny i spojrzała na jego życie i twórczość z punktu widzenia młodej osoby. Zachęcamy do lektury omawianych wyżej tekstów, pomogą z pewnością w realizacji różnorodnych działań w bibliotece.

Warto przeczytać interesujący wywiad Moniki Simonjetz z Pawłem Braunem, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi. W ciągu trzech lat, od 2018 r. wykonał on kolosalną pracę na rzecz unowocześnienia sieci łódzkich bibliotek publicznych, pod jego kierownictwem powstały piękne biblioteki filialne, realizowane są projekty unijne, a biblioteka staje się elitarną, a zarazem dostępną dla społeczności lokalnej instytucją kultury.

W numerze kontynuujemy prezentację nagrodzonych tekstów w konkursie „Regionalizm – Specjalność Bibliotek”. Tym razem mamy możliwość zapoznania się z działaniami regionalnymi MBP w Chrzanowie. W lecie chętnie udajemy się nad morze, przy okazji możemy zwiedzić Filię nr 7 MBP w Szczecinie. Zlokalizowana w budynku historycznym z XIX w., ale z nowoczesnym wystrojem i urządzeniami. Z pewnością nas zachwyci. W wolnych, trochę chłodniejszych chwilach, polecamy lekturę naszych stałych działów.

Życzymy udanych wakacji, może nie tak gorących. Do zobaczenia we wrześniu
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”