Przepisy kancelaryjne i archiwalne dla bibliotek

Przepisy kancelaryjne i archiwalne dla bibliotek

Archiwistyka to, w chwili obecnej, samodzielna dyscyplina naukowa, która wywodzi się z historii, mająca związek z bibliotekoznawstwem i informacją naukową. Narodowy zasób archiwalny ma służyć nauce, kulturze, gospodarce oraz potrzebom obywateli i w zależności od stosunku własności materiałów archiwalnych dzieli się na państwowy zasób archiwalny i niepaństwowy zasób archiwalny.

Instrukcja kancelaryjna to podstawowy dokument regulujący szczegółowe zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych w każdej państwowej i samorządowej jednostce organizacyjnej. Co do zasady instrukcja kancelaryjna powinna opisywać obieg wszelkich dokumentów od momentu jego wpływu lub powstania dokumentacji wewnątrz danego podmiotu, aż do momentu przekazania jej do archiwum zakładowego lub składnicy akt.

Publikacja zawiera przykładowe przepisy kancelaryjne i archiwalne – Instrukcję kancelaryjną określającą wykonywanie czynności w systemie papierowym (załącznik nr 1) oraz systemie elektronicznego zarządzania dokumentacją (załącznik nr 2). Treść obydwu instrukcji co do zasady jest podobna, oczywiście za wyjątkiem samego systemu, ale ujęta w różnoraki sposób, tak, ażeby uświadomić czytelnikowi możliwości określania tych samych czynności na różne sposoby. Jednolity rzeczowy wykaz akt stanowi załącznik nr 3, a załącznik nr 4 to instrukcja w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego/składnicy akt wspólna dla systemu papierowego i systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją.

Instrukcje zawarte w tej książce będą pomocne w zakresie usprawniania zarządzania dokumentacją poprzez wdrażanie przepisów kancelaryjnych i archiwalnych bądź ich aktualizację. W perspektywie czasu prawidłowo wykonywane czynności kancelaryjne i archiwalne ułatwiają funkcjonowanie jednostki organizacyjnej.

 

  Zobacz książkę