Bibliotekarz 6/2023

Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w „Bibliotekarzu”!

Należności w bibliotece publicznej – zarys problemu i opis jego rozwiązania na przykładzie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela Artykuł Aleksandra Trembowieckiego przedstawia problem należności czytelników wobec biblioteki i procedurę obsługi zadłużenia. Omawia krok po kroku prace prowadzone w bibliotece od kilku lat nad zbudowaniem systemu zarządzania należnościami. Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie Autora w prowadzone prace i przedstawienie ich wyników z autopsji. Podsumowując: biblioteki powinny w każdej chwili dysponować pełną informacją o swoich należnościach i dochodzić ich spłaty w wysokości ustalonej na podstawie obowiązujących aktów prawnych i przepisów wewnętrznych.

Porozmawiajmy o emocjach i uczuciach
Nie bój się miłości. Nigdy. Janusz Korczak

Artykuł Katarzyny Pawluk omawia tworzenie scenariuszy i projektów lekcji na zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej. Tematem spotkań organizowanych w bibliotece były emocje i uczucia. Temat niebywale ważny, ale i wrażliwy oraz obszerny. Emocje i uczucia towarzyszą nam przez całe życie. Ich różnorodność i złożoność wpływają na nasze decyzje i postępowanie. Emocje negatywne to pewien rodzaj obrony, ostrzegają o tym co niebezpieczne, przykre. Emocje pozytywne zaś powodują motywację naszych działań. Autorka prezentuje książki wykorzystywane do projektu.

„Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Środowisko autorskie (5) – sygnaliści
Zdzisław Gębołyś kontynuuje prezentację sylwetek autorów publikujących w czasopiśmie, skupiając się na sygnalistach. Omawia ich dokonania, podkreślając znajomość bieżącej prasy, w tym zagranicznej, wydobywając z czasopism wiadomości o bibliotekach, głównie publicznych.

Bestsellery swoich czasów kolekcja inkunabułów Biblioteki Muzeum Narodowego w Warszawie
Artykuł Pauliny Miś przedstawia dzieje kolekcji starych druków i zbiorów kartograficznych, szczegółowo prezentując inkunabuły będące w zasobach Biblioteki Muzeum Narodowego i planowane prace związane m.in. z ich promocją. Autorka omawia historię zbiorów specjalnych. Od kiedy w 2016 r. Biblioteka MNW udostępniła publicznie swój OPAC (https://warszawa-mnw.sowa.pl), opisy inkunabułów są łatwo dostępne dla każdego zainteresowanego.

90 lat w świecie literatury. Biblioteka na Woli obchodzi Jubileusz
Kinga Kwiatkowska w swoim artykule przedstawia bogatą historię i czasy współczesne wolskich bibliotek publicznych. Szczególną uwagę zwraca na wystawę poświęconą ciekawostkom z historii placówki. Ekspozycja znajduje się w filii przy al. Solidarności 90. Na tablicach zaprezentowano archiwalne dokumenty oraz zdjęcia.

Podkarpackie Dyskusyjne Kluby Książki jako przestrzeń do rozwijania różnorodnych pasji
Artykuł Katarzyny Buczek i Marceliny Janisz ukazuje początki klubów, idee ich działalności oraz aktywny rozwój i wpływ na środowiska lokalne. Oprócz wielu korzyści wynikających z działalności Dyskusyjnych Klubów Książki uwagę zwraca kształtowanie pasji czytelniczych wśród użytkowników bibliotek. Wśród DKK swoje miejsce znaleźli również najmłodsi czytelnicy. Podkarpackie kluby mogą pochwalić się działaniem czytelniczych stref o charakterze klubu malucha.

Czerwcowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.
W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Informacja publiczna w praktyce bibliotecznej (aspekty zakresowe w świetle orzecznictwa) oraz w dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” artykuł Sylwii Czub-Kiełczewskiej: Naruszenie ochrony danych – czym jest i kiedy istnieje obowiązek jego zgłoszenia do Prezesa UODO.

Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.