Książę Kościoła i mąż stanu, prymas Stanisław Karnkowski

Posłuszny wykonawca woli Stolicy Apostolskiej, czy stanowiący sam o sobie polityk? Kim był Stanisław Karnkowski?

Osoba dla większości wciąż tajemnicza, niejednoznaczna, budząca odmienne odczucia i osądy badaczy historii. Stanisław Karnkowski urodził się w 1520 r., zmarł w 1603 r. W ciągu 83 lat swojego życia był świadkiem trzech pierwszych bezkrólewi, panowania Walezego, Stefana I, Zygmunta III, recepcji Soboru Trydenckiego i początku kontrreformacji. Był dyplomatą, sekretarzem królewskim, duchownym, biskupem kujawskim, a w końcu prymasem.

Pierwsze badania i opracowania jego szalenie bogatego życiorysu pochodzą już z XVII stulecia. Jednak jeszcze do niedawna obiegową była opinia ekspertów, że prymas nadal nie doczekał się wszechstronnej biografii. Jak to możliwe skoro Karnkowski to postać tak ważna i studiowana już od prawie 4 wieków? Czemu dopiero teraz podjęto próbę stworzenia takiego dzieła?

Dariusz Kuźmina prezentuje nam biografię jakiej wcześniej nie było. Jego dzieło stanowi nie tylko studium życia prymasa ale i na dobre otwiera dyskusję o nim. Jest to fundament, na którym budowana będzie każda następna próba opracowania życiorysu i dorobku tego wybitnego duszpasterza oraz polityka.
Ta książka jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika historii, zwłaszcza Polski oraz Kościoła Katolickiego. Powinien sięgnąć po nią każdy kto nie słyszał o prymasie Karnkowskim, a tym bardziej Ci, którym nazwisko to „obiło się już kiedyś o uszy”. Po skończeniu pozostawia po sobie niedosyt, w najlepszym tego słowa znaczeniu. To jedna z tych pozycji, która jednocześnie zaspokaja ciekawość, ale i budzi potrzebę nawet większego zgłębienia omawianych w niej postaci oraz wydarzeń.

 

  Zobacz książkę