Bibliotekarz wrzesień 09/2022


  Zobacz czasopismo  

2022-09-23

 

O czym przeczytacie w najnowszym "Bibliotekarzu"?




O tym, co i kiedy czytają Polacy

CW stanie zagrożenia związanego ze światową epidemią zmieniły się nasze czytelnicze zachowania. Choć liczba osób czytających nieco wzrosła, to wciąż ten sposób spędzania czasu wskazało zaledwie 11% badanych. Tymczasem oglądanie filmów i seriali zadeklarowało pięciokrotnie więcej osób (55%).

Dr Zofia Zasacka z Biblioteki Narodowej pisze o tym, co, jak i kiedy czytaliśmy gdy za oknem obowiązywały maseczki i dystans społeczny.


O tym, co możemy wyczytać z dawnych podręczników bibliotekarskich

A możemy wiele. Sczególnie jeśli interesuje nas historia. „Upływ lat i zanikające wspomnienia bibliotekarzy mogłyby na zawsze pogrzebać mniej oczywiste elementy pracy w książnicach” – pisze Sylwia Marciniak. Ale z pomocą przychodzi dawna branżowa literatura. Pewne rzeczy mogą dziś śmieszyć, inne zastanawiać. Ale jedno pozostaje niezmienne – nawoływania do zwiększenia wydatków na biblioteki.

Czy dawne podręczniki są dobrym źródłem do badań nad naszym zawodem?

O bibliografiach regionalnych i o tym, jak się je tworzy

Bibliografia województwa kujawsko-pomorskiego to 167 781 rekordów bibliograficznych w 26 rocznikach. To nieocenione źródło informacji o regionie, tym bardziej, że głównym kryterium doboru materiału pozostaje jego wartość informacyjna. I choć bibliografie takie ogranicza język, granice geograficzne (regionu) oraz ramy czasowe (bieżąca data), to istotną kwestią pozostaje selekcja merytoryczna. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy liczba dostępnych źródeł gwałtownie wzrasta.

Regularne opracowywanie bibliografii rozpoczęło w październiku 2010 r. i po początkowych zawirowaniach jego tempo utrzymuje się na poziomie około 9 tysięcy rekordów rocznie.

O grach, które uczą języka

W szczecińskiej Książnicy Pomorskiej działa biblioteka i medioteka języka niemieckiego. Znajdziecie tam zbiory ze wszystkich dziedzin tematycznych, w tym literaturę dziecięcą i młodzieżową. Ale od 2010 roku instytucja ta tworzy także dział gier edukacyjnych. Ich dobrodziejstw związanych z nauczaniem nie trzeba chyba wymieniać. Które z tytułów są najbardziej warte uwagi? Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska przygotowała praktyczny przegląd gier do nauki niemieckiego wraz z szerokim opisem teoretycznym.

Nic, tylko grać!

O bieganiu i o tym, jak ważnym miejscem okazała się biblioteka

Marzena Przybysz rozmawia z Pawłem Piwowarczykiem, zdobywcą drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Bibliotekarz Roku 2021” organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Dyrektor biblioteki w Dobczycach opowiada o tym, jak połączyć czytanie z piłką nożną, jak skutecznie zrzeszać środowisko, obawach i sukcesach. Inspirująca rozmowa.

O tym, co działo się na Forum Bibliotek Pedagogicznych

A działo się niemało. Przez dwa twórcze dni mówiono o ewolucyjnych korzeniach języka, działalności wydawniczej bibliotek pedagogicznych, niestandardowych i alternatywnych formach książek wspierających procesy poznawcze oraz listach jako formie wymiany myśli i zapisu słowa.

To oczywiście tylko część z tematów poruszonych w siedemnastu wystąpieniach na czterech sesjach. Co działo się na pozostałych? Przeczytajcie w tekście Marty Truszczyńskiej i Anny Walskiej-Golowskiej.


O elektronicznych nośnikach i prawie autorskim

Technologie cyfrowe oferują nowe sposoby zachowania dziedzictwa znajdującego się w zbiorach bibliotek i instytucji dziedzictwa kulturowego. Ale stawiają też nowe wyzwania. Na przykład: w jakim zakresie można wykorzystać Internet do powielania dóbr chronionych?

O prawie bibliotecznym pisze Rafał Golat.



TH



Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

Przyjmujemy zamówienia na prenumeratę czasopism SBP.
Nakład jest ograniczony.




TYTUŁ CZASOPISMO E-CZASOPISMO
miesięcznik
BIBLIOTEKARZ
258  174 
miesięcznik
PORADNIK BIBLIOTEKARZA
282  198 
kwartalnik
PRZEGLĄD BIBLIOTECZNY
196 zł 180 zł
półrocznik
ZIN
118 zł 110 zł


ZOBACZ PRENUMERATĘ


  Zobacz czasopismo