Poradnik Bibliotekarza 7-8/2024

Zapraszamy do wakacyjnej lektury „Poradnika Bibliotekarza”

OJCOWIE I DZIECI W POLSKIEJ LITERATURZE DLA NAJMŁODSZYCH

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce istniał wyraźny podział na role płciowe. Ojciec – „żywiciel rodziny” – odpowiedzialny był za jej utrzymanie. Po pracy często ukrywał się za gazetą, nie partycypując zbytnio w domowych obowiązkach, ani w wychowywaniu dzieci. To była domena matki, „strażniczki domowego ogniska”. Dziś tradycyjne postrzeganie ról kobiety i mężczyzny ulega zatarciu. Matki pracują zawodowo, a ojcowie przejmują zadania uważane za kobiece, również te związane z opieką nad dziećmi. Wielu ojców towarzyszy dziecku od chwili jego narodzin. Anna Babula omawia książki dotyczące relacji ojca z dzieckiem. Ta problematyka jest wciąż warta polecenia!

POLSKA STRONA GRECJI – O PORTALU NIE TYLKO DLA POLONII

POLONORAMA to informacyjno-kulturalny portal polonijny działający w sieci już od ponad 15 lat. Zgodnie z założeniem jest łącznikiem między mieszkańcami Polski i Grecji, przekazując im informacje i ciekawostki na temat obu państw o czym pisze Milena Sarna.

ROMUALD TRAUGUTT – CZŁOWIEK ŚWIĘTEGO IMIENIA

Romuald Traugutt podjął się przywództwa z poczucia obowiązku i przekonania, że trzeba ratować to, co się da. Funkcjonował w Warszawie zakonspirowany jako kupiec Michał Czarnecki. Martyna Figiel przestawia tekst w dziale PATRONI ROKU 2024 o zagmatwanych losach Traugutta, który jako znakomity wojskowy brał udział w bitwach carskich, a pod koniec swojego tragicznego życia, w powstaniu styczniowym – jako dyktator.

OD KALILA I DIMNA DO LA FONTAINE: PODRÓŻ PRZEZ BAJKI

Bajki, w których gadające zwierzęta opowiadają historie z morałem, są wspólnym elementem wielu kultur. Jolanta Mikołajczyk prezentuje wystawę „Od Kalila i Dimna do La Fontaine”, która prezentuje artystyczne bogactwo baśni Wschodu i Zachodu. Zorganizowana przez zespół z Luwru w Abu Zabi przy współpracy z Biblioteką Narodową Francji. Wystawa ukazuje ewolucję bajek na przestrzeni wieków.

BIBLIOTEKA NA CZASIE

Co dla bibliotek znaczy być na czasie? Podążać za modą, za nowymi technologiami? Nowe technologie to przecież nie wszystko. Pamiętajmy, że czasem więcej możemy zyskać wstając od komputera. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim, jak co roku, włączyła się w akcję Tydzień Bibliotek, podejmując próbę stworzenia przestrzeni do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty o czym w swoim tekście pisze Wioletta Odjas.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK W CHEŁMSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Anna Pietuch przybliżyła czytelnikom obchody Tygodnia Bibliotek w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. W trakcie wydarzenia zorganizowano warsztaty literackie, spektakle teatralne i spotkania autorskie. Dzięki dużej promocji publiczność dopisała, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się III Chełmskie Targi Książki, w czasie których można było nabyć publikacje.

LECZĘ  Z SZAROŚCI POLSKĄ SZKOŁĘ. SPOTKANIA Z JAKUBEM TYLMANEM

„Wierzę, że w polskich szkołach zaczął wiać kolorowy wiatr. I ten wiatr musimy wykorzystać” – mówił Jakub Tylman, pedagog, nauczyciel, inicjator kampanii „Szkoła bez zadań domowych” na spotkaniach autorskich, które odbyły się na przełomie 2023 i 2024 r. w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Zielonogórskie spotkanie z Jakubem Tylmanem zostało przygotowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w porozumieniu z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Jasieniu w ramach ogólnopolskiej trasy promocyjnej koordynowanej przez wydawnictwo Mamania o czym informują naszych Czytelników Hanna Ciepiela i Monika Simonjetz.

KSIĄŻKOMAT W ZIELONEJ GÓRZE. OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Książkomaty są w Polsce aktualnie niezbędnym narzędziem dla bibliotekarza do komunikacji z użytkownikiem biblioteki. O pomyśle zainstalowania książkomatu w Zielonej Górze, który pojawił się kilka lat temu pisze Katarzyna Kalisz. Dyrektor wraz ze współpracownikami sukcesywnie zabiegał o nową usługę dla biblioteki wpisaną w strategię rozwoju nowoczesnej biblioteki, widząc w rozwoju technologicznym szansę na łatwiejszy dostęp do materiałów bibliotecznych i otwarcie się na potrzeby większej liczby czytelników.

ZROZUMIEĆ NIEZROZUMIAŁE...

Felieton Olgi Nowickiej dotyczy problemów związanych z książkami. Autorka uchyla rąbka tajemnicy i zapoznaje odbiorców ze swoimi lekturami. Przedstawia propozycję Czytelnikom – dajcie się czasami pochłonąć magii – przenieście się w inny świat – bądźcie w nim kreatorami po to, aby zrozumieć to co niezrozumiałe.

W nowym dziale „Książki do poczytania” polecamy książki na wakacje.

Polecamy lektury na wakacje. Lato jest okresem różnorodnych festiwali, spotkań autorskich, kiermaszy. Książka jest ciągle z nami na plaży, w lesie, w parku. Warto zapoznać się z oferowanymi tytułami. Siedem artykułów dotyczy różnych aspektów życia: duchowości, siły, które daje książka, współżycie z nowymi technologiami i wynikających z tych kontaktów, takich zjawisk jak hejt, samotność i problemy dorastania wynikające z tej relacji oraz książki przygodowe, obyczajowe i kryminalne.

Przedstawiamy krótkie teksty informujące o publikacjach, które warto żeby znalazły się w zbiorach bibliotek, zarówno tych dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. W tym numerze: Książki, które dają siłę, 12 opowieści o aniołach Grzegorza Kicińskiego, Zaplątani w sieci współczesna powieść dla młodzieży poruszająca ważne i jednocześnie trudne tematy, Przygody Aminy al-Sirafi, The Reunion – kryminał YA w stylu serialu „The White Lotus” i filmu „Glass Onion”, reportaż Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji oraz seria kryminałów o prokuratorze Konradzie Kroonie.

Numer kończą dwa materiały metodyczne.

Odwiedzamy Krainę Baśniowych Opowieści z Justyną Bździuch i zastanawiamy się z Małgorzatą Stepnowską, czy kłamstwo ma krótkie nogi w scenariuszu zajęć czytelniczych na podstawie teatrzyku kamishibai „Pinokio” Carlo Collodiego.

Lato w pełni. Do naszej dyspozycji są słońce, woda i oczywiście rozłożysta lipa, pod którą można się schronić z książką w ręku.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza” i Wydawnictwo SBP życzą udanej, wakacyjnej lektury!

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury