Bibliotekarz 11/2023

O czym przeczytacie w listopadowym numerze?

LEKSYKON OPRAWOZNAWCZY

Elżbieta Pokorzyńska w swoim artykule przedstawia historię badań nad oprawami książek w Polsce. Punktem przełomowym do badań było zorganizowanie pierwszej, a potem kolejnych konferencji oprawoznawczych w Toruniu. Uczestnicy zgłaszali potrzebę uporządkowania fachowej terminologii, której brak utrudnia rozwój dyscypliny. Autorka szczegółowo opisuje temat badawczy, prace zespołu naukowców wywodzących się z różnych dyscyplin naukowych, ich zakres oraz rezultat działań w postaci „Leksykonu oprawoznawczego” dostępnego w Internecie, a także w formie drukowanej. Platforma Leksykonu znajduje się na serwerze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod adresem: http://leksykon.oprawoznawczy.ukw.edu.pl

KSIĘGOZBIORY ARTYSTÓW W ZBIORACH BIBLIOTEKI MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Sabina Serafin w swoim artykule przybliża cenne zbiory Biblioteki Muzeum, a wśród nich te, które zawierają biblioteki artystów, wykorzystywane w aranżacjach ekspozycji poświęconych właścicielom. Do najcenniejszych należą zbiory Józefa i Marii Czapskich, Stanisława Wyspiańskiego oraz rodziny Mehofferów. Systematycznie opracowywane księgozbiory historyczne Biblioteki Muzeum Narodowego w Krakowie są cennym źródłem wiedzy dla badaczy twórczości artystów. Udostępnione w ekspozycjach biograficznych pomagają zrozumieć, jak wielką rolę pełniły książki w ich życiu.

ROLA PROGRAMÓW PROMOCJI CZYTELNICTWA W UMACNIANIU KULTURALNO-SPOŁECZNYCH FUNKCJI W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. IGNACEGO KRASICKIEGO

Przemiany ostatnich lat w sferze kultury i edukacji postawiły przed bibliotekami nowe wyzwania, a rozwój społeczeństwa informacyjnego wpłynął na zmianę wizerunku instytucji bibliotecznych. Katarzyna Bednarz-Soja omawia działalność kulturalną i społeczną prowadzoną przez placówkę od wielu lat. Są to m.in. aktywności promujące czytelnictwo, kulturę czytelniczą wśród mieszkańców. Biblioteka wykorzystuje do tych działań ogólnopolskie programy – Tydzień Bibliotek czy Dyskusyjne Kluby Książki.

BIBLIOTEKA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH NA PÓŁMETKU SWOJEJ DROGI DO NOWOCZESNOŚCI

Izabela Zymer pisze o projektach modernizacji infrastruktury i usług realizowanych  w latach 2022-2023. W swoim artykule przedstawia historię tytułowego związku, jego działalność, cenne zbiory biblioteczne, muzyczne i archiwalne gromadzone w bibliotece. Zwraca uwagę na dwie koncepcje funkcjonowania tej placówki, od tradycyjnej biblioteki muzycznej do ośrodka dokumentacji/informacji. Autorka podkreśla znaczenie Archiwum Cyfrowego POLMIC i jego zbiorów muzycznych w postaci baz danych, a także prowadzonych prac nad informatyzacją biblioteki i archiwum związku.

XXIX EDYCJA NAGRODY IM. ANNY PLATTO

Joanna Chapska i Anita Has-Tokarz przedstawiają genezę Nagrody przyznawanej od 1995 r., sylwetkę patronki oraz ideę nagradzania pracowników bibliotek publicznych z województwa lubelskiego, wyróżniających się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz prowadzeniu nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami. Interesującym akcentem jest zamieszczenie sylwetek nominowanych do Nagrody i  ich dokonań. Uroczystość wręczenia Nagrody im. Anny Platto cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród bibliotekarzy i nie tylko, na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Lubelszczyzny.

DKKOTERAPIA

Monika Telka opisuje działania na rzecz propagowania czytelnictwa, ściśle związane z aktywnością sześciu Dyskusyjnych Klubów Książki. Jednym z nich jest Li-terra, skupiający miłośników poezji. Prowadzenie klubu stanowi wyzwanie. W jaki sposób opowiedzieć o poezji, często niezrozumiałej, trudnej, nieraz wulgarnej? Są różne pomysły. Każde spotkanie jest inne, czasem są wykorzystywane specjalnie opracowane prezentacje przez moderatorkę.

Listopadowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki:

W dziale „Przegląd Piśmiennictwa” przedstawiamy publikację: Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018), przygotowaną według koncepcji Marleny Wieczorek, wydaną w 2023 r. przez Fundację MEAKULTURA.

Numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki: w dziale „Prawo biblioteczne” znajdziemy artykuł Rafała Golata Zapisy spadkowe na rzecz bibliotek.

Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer