Poradnik_rekl_small listZapraszamy na szybki przegląd treści najnowszego „Poradnika Bibliotekarza"


Seniorzy  w bibliotekach

W działalności instytucji kultury, w tym bibliotek, widzimy coraz większe zainteresowanie tą grupą użytkowników. Organizowane są: Dni Seniora, Targi Seniora, sportowe zmagania emerytów – senioriady i olimpiady.

Monika Rejdych przybliża działania MBP w Jaworznie, których celem jest: aktywizowanie czytelników 60+, wpływanie na ich zainteresowania kulturą, książką, zwiększanie wiedzy, zapobieganie osamotnieniu, izolacji społecznej oraz pomaganie w utrzymaniu kondycji umysłowej i fizycznej.

Edyta Więcek opisała zaś warsztat biblioterapeutyczny pn. „Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru”, który został zrealizowany w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej.

Idee niepodległościowe w Pieśni Legionów Polskich we Włoszech

Martyna Figiel przybliża czytelnikom postać Józefa Wybickiego, a konspekt Bernardyny Banaś poświęcony jest ideom niepodległościowym w Pieśni Legionów  Polskich we Włoszech.

Media donoszą: czytanie jest ok! Akcja głośnego czytania w łódzkich bibliotekach

Pod takim hasłem odbyła się w łódzkich bibliotekach akcja głośnego czytania dzieciom. Zorganizowała ją Sekcja Edukacji Młodego Czytelnika działająca przy Zarządzie Łódzkim Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W ambasadorów czytania wcielili się przedstawiciele łódzkich mediów. Dziennikarze przeczytali dzieciom fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa, a potem chętnie odpowiadali na ich pytania.

Polskie doświadczenia w zakresie organizacji i funkcjonowania

przestrzeni kreatywnych w bibliotekach

Idea bibliotecznych przestrzeni twórczych jest w Polsce znana i propagowana. Znając doświadczenia innych krajów mamy świadomość zarówno korzyści, które ze sobą niesie, jak i problemów związanych z ich organizacją i funkcjonowaniem.

W artykule Przemysława Murawskiego, dotyczącym przestrzeni kreatywnych w Polsce, odnajdziemy przykłady działań dla dorosłych w tych przestrzeniach, np. w makerspace w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu w Craft Studio odbywają się m.in. takie aktywności jak szycie, robienie na drutach czy szydełku. Zajęcia te oprócz korzyści płynących z możliwości samodzielnego wykonania ciekawej robótki mają również aspekt społeczny.

 „To się musi powieść”hasło tegorocznej Nocy Bibliotek

W ponad 1400 bibliotekach w Polsce odbyła się VIII edycja Nocy Bibliotek – ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, odbywającej się pod patronatem Biblioteki Narodowej z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych

„Moja roztoczańska Niepodległa”

W ramach projektu MBP w Lubaczowie zrealizowała konkurs „Moja Roztoczańska Wolność”, za pośrednictwem którego organizatorzy chcieli ukazać narodową historię jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które mogą stać się inspiracją twórczą dla kolejnych pokoleń.

Ponadto został zorganizowany rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej” oraz wyjazd studyjny dla bibliotekarzy do Zamościa i Komarowa „Roztoczańskie ślady niepodległości”.

ML


Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

Przyjmujemy zamówienia na prenumeratę czasopism SBP. W prezencie praktyczny KALENDARZ BIBLIOTEKRZA 2023 – nakład jest ograniczony.

TYTUŁ CZASOPISMO E-CZASOPISMO
miesięcznik
BIBLIOTEKARZ
258 zł 174 zł
miesięcznik
PORADNIK BIBLIOTEKARZA
282 zł 198 zł
kwartalnik
PRZEGLĄD BIBLIOTECZNY
196 zł 180 zł
półrocznik
ZIN
118 zł 110 zł

Zobacz prenumeratę

Zobacz czasopismo