Bibliotekarz 5/2025
Cena:24,00PLN
Rok wydania:2025
ISSN:0208-4333
Częstotliwość:miesięcznik

Majowy numer „Bibliotekarza” rozpoczynamy tekstem Joanny Chapskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie Bibliotekarz w świecie polikryzysu. Jak zadbać o dobrostan? Autorka odnosi się do pojęcia „polikryzys” i analizuje, jaki jest wpływ tego zjawiska na różne zawody, w tym także na bibliotekarski. Poznajemy różne aspekty kryzysu ekonomicznego i technologicznego, a także zdrowotnego, klimatycznego i społecznego i ich konsekwencje na środowisko pracy bibliotekarzy i użytkowników bibliotek. Zdaniem Autorki dbałość o dobrostan bibliotekarzy wpłynie na pomyślność czytelników. Witkacy, Dunikowski, Wajda w „Zaczarowanej dorożce” Wojciecha Łopucha z Książnicy Pomorskiej im. St. Staszica w Szczecinie to kolejny artykuł w numerze. Jego Autor przedstawia ciekawe zbiory związane ze znanymi artystami, którzy przyjechali do Szczecina po zakończeniu II wojny światowej, rozwijali tu swoją twórczość artystyczną, wzbogacali powstające instytucje kultury. Książnica Pomorska zgromadziła wiele cennych kolekcji dzięki pozyskanym darom. Do najcenniejszych należą gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, pamiątki Ksawerego Dunikowskiego czy Witkacego. Na podkreślenie zasługuje aktywność Książnicy prowadzona od wielu lat w propagowaniu twórczości szczecińskich artystów, m.in. w Muzeum Literackim czy Pinakotece. Kolejny artykuł Podróż z Reymontem po Łódzkiem Jolanty Zwierzyńskiej, Joanny Kantyki i Aleksandry Sołtysiak z Wojewódzkiej Biblioteki Pub­licznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi prezentuje wybrane miejsca Łodzi i województwa łódzkiego związane z Władysławem Stanisławem Reymontem, powieściopisarzem, nowelistą, noblistą i patronem 2025 roku. Autorki wykorzystują do tej prezentacji Literacką Mapę Województwa Łódzkiego tworzoną na bieżąco w Bibliotece. Noblista jest także bohaterem wielu wydarzeń proponowanych czytelnikom, tj. wystawy omawiającej jego życie i twórczość.

W dziale „Z bibliotek” publikujemy trzy artykuły. Pierwszy z nich Koszalińska Biblioteka Publiczna Anny Kowal nawiązuje do działalności i różnych form aktywności biblioteki, m.in. Nocy w Bibliotece, Powiatowej Dziecięcej Sesji Naukowej czy Reymontady. Projekt Mobilna biblioteka zyskuje szczególną aprobatę czytelników. Koszalińska Biblioteka Publiczna jest też miejscem otwartym na współpracę z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Drugi tekst Anety Błaszczyk-Smolec z Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi Zasoby biblioteczne Muzeum Sztuki w Łodzi omawia prowadzone od wielu lat projekty związane z modernizacją baz danych i dostępu do nich dla użytkowników Muzeum. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2020-2023 zrealizowano projekt „Cyfrowe udostępnianie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi”, dzięki któremu zdigitalizowano i opracowano dzieła sztuki oraz wybrane materiały z zasobów bibliotecznych. Do ciekawych projektów należą „Archiwa przyszłości” realizowane z Programu MKiDN „Kultura Inspirująca”. Ostatni tekst Włączająca rola biblioteki publicznej Katarzyny Bednarz-Soji z Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego omawia 30-letnią współpracę z Domem Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta – Caritas w Przemyślu.

W dziale „Wspomnienia” zamieszczamy tekst dr Katarzyny Tomkowiak z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu poświęcony pamięci zmarłej w lutym 2025 r. Reginie Sakrajdzie, zasłużonej pomorskiej bibliotekarki, długoletniej dyrektorki chełmżyńskiej biblioteki pub­licznej, aktywnej członkini Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przewodniczącej zarządu okręgu i oddziału w Toruniu, Członka Honorowego SBP.

W dziale „Sprawozdania i relacje” przedstawiamy tekst dr Renaty Malesy Sprawozdanie z XI Lubelskiego Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy – DOBROSTAN w kręgu oddziaływania środowiskowego BIBLIOTEKI. Autorka omawia tematykę Forum, prezentowane referaty, dyskusję środowiska teoretyków i praktyków bibliotekarstwa z Lublina i Lubelszczyzny.

W dziale „Przegląd piśmiennictwa” Justyna Kasperczuk w tekście Bibliotekarstwo na Ziemi Hrubieszowskiej omawia najnowszą publikację Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie. Wydawnictwo jubileuszowe poświęcone jest historii i współczesności bibliotekarstwa hrubieszowskiego.

Majowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki. W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Głos jako dobro prawnie chronione. Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”.