Konferencja technologie biblioteczne w pandemii

2021-11-24

Zobacz, co przygotowaliśmy w najnowszym "Poradniku Bibliotekarza"!

O przestrzeni nowoczesnej biblioteki, cechach i nawykach przydatnych w niepewnych czasach oraz o książkach, które mówią obrazem. I wiele więcej. Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was w listopadowym „Poradniku Bibliotekarza.”


Co w trawie piszczy (lub piszczało)? 

— odbyły się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie;
— Maria Konopnicka będzie patronką roku 2022, bo wtedy przypada 180-ta rocznica jej urodzin;
— w zbiorach Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej w Monachium pośród Białych Kruków znalazły się książki dziecięce od polskich wydawców;
— 9 października pod hasłem „Czytanie wzmacnia” odbyła się ogólnopolska Noc Bibliotek;
— przyznano 28. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego;
— Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach została laureatką 25. edycji konkursu Modernizacja Roku.”

O bibliotekach, które mają coś więcej

Aleksandra Zbieranowska pisze o nowych przestrzeniach bibliotecznych – przyjaznych, tętniących życiem i odpowiadających na różnorodne potrzeby, gdzie „rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości.” O nowoczesnej instytucji, która, jak pisze autorka, „w myśl koncepcji autorstwa Ray’a Oldenburga – ma być miejscem otwartym na różnorodne potrzeby i zainteresowania czytelników, zaś jej wnętrza tak zaaranżowane, aby zachęcały do odwiedzin”.Odbiór bibliotecznej przestrzeni ugruntowuje się często na podstawie pierwszego wrażenia. „Stawiamy więc na dobry, nowoczesny, lecz w miarę możliwości ponadczasowy design. (…) pozwalamy przestrzeniom się przenikać, redefiniując dotychczasowe koncepcje zagospodarowania przestrzeni fizycznej na tradycyjny trójpodział gmachów bibliotecznych – na przestrzeń dla czytelników, bibliotekarzy i zbiorów”.Jak z zadaniem stworzenia nowych, atrakcyjnych wnętrz poradziły sobie omawiane biblioteki? Lepiej niż dobrze, co zobaczycie na fotografiach. Ale nie tylko nowoczesna i efektowana forma architektoniczna decyduje o sukcesie. Istotne są szczegóły; kącik z planszówkami, miejsce relaksu, miękka wykładzina czy wysokość regałów dostosowana do wieku czytelników.Aleksandra Zbieranowska zabierze Was na spacer po wnętrzach trzech bibliotek –  Gdańskiej, TUVIM i Odysei. Każda z nich to „(…) już nie tylko miejsce na mapie oferujące książki, komiksy i audiobooki, ale i przestrzeń kojarzona z dobrym designem i funkcjonująca jako źródło kontaktu z różnymi przejawami kultury wysokiej.” – pisze autorka. „Tworzymy filie, w których członkowie lokalnej społeczności chcą spędzać czas, odpoczywać i inspirować się twórczo”. 


Krytyczne myślenie na niepewne czasy

W trakcie kryzysu epidemii ważna okazała się elastyczność w myśleniu i umiejętność dostosowania się do nowych warunków. Jakie kompetencje są w tym pomocne? Do czego potrzebny jest (i będzie) krytyczny umysł i społeczna inteligencja?Sprawdźcie, co o kompetencjach przyszłości pisze Bernadeta Burdzy-Drozd. 


Książki, które warto przeczytać

W tym numerze Dorota Grabowska recenzuje dwie publikacje, obie poświęcone estetycznej formie książki. Każda z nich bierze też za cezurę czas odzyskania niepodległości. W książce „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”, która przyjmuje perspektywę wieku, jest nią rok 1918, w „Polskiej książce artystycznej po 1989 r. …” – upadek PRL. Trochę bibliologii, trochę artyzmu i piękna szata edytorska.

Targi komiksu i gier komputerowych w Łodzi

W tym numerze Dorota Grabowska recenzuje dwie publikacje, obie poświęcone estetycznej formie książki. Każda z nich bierze też za cezurę czas odzyskania niepodległości. W książce „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”, która przyjmuje perspektywę wieku, jest nią rok 1918, w „Polskiej książce artystycznej po 1989 r. …” – upadek PRL. Trochę bibliologii, trochę artyzmu i piękna szata edytorska.

O książkach, które do dzieci mówią obrazem

„Obrazy, które nas otaczają, trafiają do umysłu znacznie szybciej aniżeli słowo. Przekazują treść szybciej, trafniej i dosadniej”. Żyjemy w erze wizualnej, kulturze obrazu, który zdominował codzienny przekaz informacji. Małgorzata Sierżęga z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pisze dla Was o seminarium „Książki mówiące obrazem – o picturebookach dla dzieci”, podczas którego omawiano zagadnienia związane z książką obrazkową. „Tekst bez obrazu „nie do odczytania, nie funkcjonuje autonomicznie, ponieważ rozwiązanie opowieści znajdujemy dopiero w obrazie. Podobnie z obrazem – sam jest niepełny”.W tekście autorka przytacza badania nad symultanicznym odczytywaniem obrazu i słowa przez dzieci, analizuje definicje tego gatunku literatury i opisuje, jaki wpływ ma on na czytelnictwo najmłodszych. Znajdziecie tutaj też liczne przykłady publikacji oraz streszczenie wykładu dra Michała Zająca z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, o definicjach i cechach książki obrazkowej oraz podstawowych koncepcjach „ikonotekstu” na przykładzie trzech klasycznych książek obrazkowych.


„Książki traktuję jak najlepszych przyjaciół”

Rozmowa z Magdaleną Śliwak, Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2020, o trudnych początkach pracy, pierwszych czytelniczych zachwytach i działaniach, które powodują, że biblioteka miejska w Żaganiu tętni życiem. A także o tym, po co wbiegać z książką na 67-metrową wieżę,  jak zaskarbić sobie wiernych czytelników oraz dlaczego laurka od dziecka i zaufanie decydentów to dwie największe nagrody dla bibliotekarza.

A także:

— 130 lat Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu – poprzez historyczne zawieruchy do placówki na miarę XXI wieku;— Felieton „Dary w bibliotece”: o prywatnych kolekcjach, które przeprowadzają się do biblioteki;— Jak Mediateka w Ostrowie Wielkopolskim popularyzuje komiksy wśród swoich czytelników;— „Bajki z kosmosu według Lema”: scenariusz zajęć umożliwiający zapoznanie dzieci z sylwetką Stanisława Lema już w wieku przedszkolnym;— „Książka obrazkowa. Zestawienie bibliograficzne w podziale na wydawnictwa zwarte i artykuły z czasopism.Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

Przyjmujemy zamówienia na prenumeratę czasopism SBP na 2022 rok.
Nakład jest ograniczony.TYTUŁ CZASOPISMO E-CZASOPISMO
miesięcznik
BIBLIOTEKARZ
210 zł 150 zł
miesięcznik
PORADNIK BIBLIOTEKARZA
234 zł 174 zł
kwartalnik
PRZEGLĄD BIBLIOTECZNY
196 zł 180 zł
półrocznik
ZIN
118 zł 110 złZOBACZ!