Prenumerata czasopism SBP

2021-10-14
Sprawdź, co znajdziesz w najnowszym "Poradniku..."!

W najnowszym numerze „Poradnika Bibliotekarza” piszemy o segmencie książek dla dzieci, historycznych bibliotekach, o tym, jak zarządza się kulturą w wielkim mieści oraz o książce, która pozwoli nie zgubić się w wielości wydawniczych pozycji. Ale także o wielu innych ciekawych i przydatnych zagadnieniach. Jesteśmy blisko Was i trzymamy rękę na pulsie polskich bibliotek.
W najnowszym, październikowym numerze:


Jak się mają książki dla dzieci (cz. I)?

Wygląda na to, że w świecie książki dziecięcej pandemia nie namieszała tak bardzo, jak w innych wydawniczych segmentach. Dr Michał Zając pisze, że ostatni rok był „bardzo szczególny”. Czemu?

Bo tradycyjne działania promocyjne zamarły. Ze zdwojoną siłą objawiły się jednak w przestrzeni internetowej, korzystając ze wszystkich zalet tego zjawiska, na czele z dostępnością. Wskaźniki finansowe także nie poleciały na łeb, na szyję – jak widać po wynikach sprzedaży dla naszej branży (…), kryzys obszedł się z nami dość łagodnie – mówi człowiek z wewnątrz.

Bestsellery wciąż istnieją i mają się dobrze. Dr Zając omawia zmiany, nowości i tytuły, które ostatnio rozbiły bank w kategorii popularności. Pisze także o rocznicach, nowościach i ciekawym zjawisku w trudnych czasach – otóż w czasie lockdownu rodzice po prostu „przypomnieli sobie” o literaturze dziecięcej.

Książki Umberto Eco rozmawiały ze sobą. Bo biblioteki to nie tylko książki

Po co właściwie są biblioteki? I czy możliwe są biblioteki bez książek? Robert Kościelny w swojej recenzji pisze o fascynującej publikacji „The Library” Stuarta Kellsa, historyka książki i specjalisty w dziedzinie rzadkich publikacji. Obydwaj autorzy zabiorą Was pomiędzy regały biblioteki Shakespeare’a, Umberto Eco i Alberto Manguela i innych „«dziwaków» (…) traktujących książki jak część samych siebie”.

Żeby nie zgubić się w powodzi nowości. Jak wyszukać wartościowe książki dla dzieci?

Problemy współczesnego świata, szacunek, empatia, miłość, wojna i los zwierząt, czyli 74 recenzje książek dla dzieci i młodzieży.

Hanna Diduszko, znana czytelnikom z „Poradnika Bibliotekarza” i „Nowych Książek”, wydała właśnie świetną publikację. Ta przejrzysta w układzie książka stanowi kompendium wiedzy o literaturze dziecięcej i młodzieżowej ostatnich dwudziestu lat. Szczegółowe recenzje zawierają informacje o nagrodach, ilustracjach, treści i szacie wydawniczej najlepszych pozycji na rynku, dla odbiorców od niemowlęctwa do wczesnej dorosłości. A sama książka – dla wszystkich profesjonalistów i rodziców przy okazji. Recenzja Jadwigi Chruścińskiej.

Znajdziesz mnie w bibliotece

…nie tylko między regałami. W tym roku Tydzień Bibliotek w dużej mierze odbył się w przestrzeni wirtualnej.

Ponad 1000 bibliotek brało udział w tegorocznej edycji wydarzenia. Wielu bibliotekarzy wykonało świetną pracę, namawiając i zachęcając do wizyt (także tych wirtualnych) w swoich bibliotekach. W artykule Małgorzaty Dargiel-Kowalskiej przeczytacie o pomysłowych i inspirujących akcjach i wydarzeniach, które zostały nagrodzone w tegorocznym, XVIII Tygodniu Bibliotek.

Od podrabianych rewersów do Lidera Kultury

W październikowym wywiadzie Monika Simonjetz rozmawia z Andrzejem Ociepą, menagerem bibliotek wrocławskich i zasłużonym człowiekiem książki. Fascynująca opowieść praktyka, człowieka odpowiedzialnego za skuteczny lobbing biblioteczny oraz twórcy programu zmian instytucji kultury w skali całego miasta.

Z rozmowy dowiecie się jak projektuje się najnowocześniejsze placówki biblioteczne, kiedy potrzebne są radykalne zmiany i czy naprawdę tak trudno jest dogadać się z decydentami.

Biblioteki i małe ojczyzny. Case study

Pamięć o regionie to nie tylko działania pasjonatów i badaczy regionalnych. Działania promujące lokalną kulturę organizuje także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku.

Leokadia Rudek pisze o wieloaspektowych działaniach, które realizuje jej jednostka – od propagowania wiedzy o geografii regionu brzeskiego, przez nauczanie o jego zabytkach i sztuce, do miejscowych legend i Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

Pasjonaci, historyczne ciekawostki, wspomnienia i twórczość, czyli jak świetne pomysły owocują, nawet w niesprzyjającym czasie.

Moralność pani Dulskiej i wszystkie inne moralności 

Olga Nowicka w felietonie pisze o naszej polskiej „dulszczyźnie”, zakłamaniu i konwenansach oraz o ich przełamywaniu. A także o tym, do kogo w pierwszej kolejności kierować słowa „kołtun”, „ostracyzm” i „filister”.

Co oprócz tego? Filmy i uczucia w bibliotece, branżowe newsy i Świat Książki Dziecięcej

– Dominika Brenzel z pozycji praktyka omówi kwestię przyjemną, mianowicie organizowanie pokazu filmowego w bibliotece. Jak zrobić to skutecznie, w dobrej atmosferze i dopilnować szczegółów formalnych? I czym jest Parasol Licencyjny?;

– Marta Katarzyna Malinowska przygotowała dla Was gotowy scenariusz bibliotecznych zajęć dla dzieci, który pozwoli najmłodszym zrozumieć i uporządkować swoje uczucia;

– Jak prezentuje się Centrum Biblioteczno-kulturalne w Wojborzu? Świetnie, bo właśnie przeszło ponad roczny remont i przebudowę. Zobaczcie rewelacyjne efekty tej metamorfozy rozmieszczone na prawie 200 m2! Po wnętrzach i inspirujących projektach oprowadza Mariola Huzar, dyrektorka tego miejsca;

 – Wiadomości i wydarzenia, czyli co dzieje się w polskich bibliotekach, kto i gdzie organizuje festiwale oraz co działo się na 13. Forum Młodych Bibliotekarzy;

– W dodatku „Świat Książki Dziecięcej” w tym numerze znajdziecie recenzje książek „Już, już” Katarzyny Wasilkowskiej, „Warzywa z podróży” Justyny Bednarek, „Taki teatr” Pawła Kowalskiego oraz „Kolorowe serca” Elżbiety Wasiuczyńskiej.

A wszystkie pozycje są bez wyjątku ciekawe, wartościowe i – oczywiście – świetnie zrecenzowane.

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

Przyjmujemy zamówienia na prenumeratę czasopism SBP na 2022 rok.

Nakład jest ograniczony.

 
TYTUŁ CZASOPISMO E-CZASOPISMO
miesięcznik
BIBLIOTEKARZ
210 zł 150 zł
miesięcznik
PORADNIK BIBLIOTEKARZA
234 zł 174 zł
kwartalnik
PRZEGLĄD BIBLIOTECZNY
196 zł 180 zł
półrocznik
ZIN
118 zł 110 złZOBACZ!