Konferencja technologie biblioteczne w pandemii


Zobacz numer!

2022-05-05

W maju kwitną wydarzenia ważne dla bibliotek i ich pracowniczek oraz pracowników. W tym miesiącu czekają nas Dzień Bibliotekarza, Tydzień Bibliotek i Warszawskie Targi Książki. Będzie więc intensywnie. Tegoroczny maj jest też piątym miesiącem roku, którego patronką jest Maria Konopnicka. Że autorka „Roty” – to wiedzą wszyscy. Ale co jeszcze wiemy o kobiecie, której pomniki stoją w całej Polsce i której nazwisko znajdziemy na niezliczonych tabliczkach z nazwami ulic, szkół i placów?


Przestrzenie do działania. Jak to się robi?

Jak stworzyć przestrzeń twórczą, która wyjdzie poza drzwi biblioteki? Mamy dla Was inspiracje z realizacji makerspaces z Europy i świata. A więc może to być na przykład mobilny punkt biblioteczny w autobusie, który objedzie osiem krajów, skupiając się przy tym na działaniu z FabLabów przez osoby niewidome. Choć nie musi zapuszczać się tak daleko. Może po prostu objeżdżać wiejskie osady Fryzji, docierając do rozproszonych wsi i miasteczek. Może korzystać z drukarek 3D, organizować projekty artystyczne, zajęcia nieformalne i oryginalne, oddolne projekty.

Kto to wszystko robi i jak można to sfinansować? O kwestiach bardziej technicznych także dowiecie się z artykułu Przemysława Murawskiego z warszawskiej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego.
 


Biblioteka? Obczaj na moim Insta

„Jak pokazuje rzeczywistość nie da się w dzisiejszym świecie funkcjonować poza mediami społecznościowymi”, pisze Edyta Tomaszek z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. I opisuje, jak działalność w tym serwisie społecznościowymi prowadzi jej instytucja. Bo powiedzieć, że bez Instagrama się nie istnieje, to nic nie powiedzieć.

„Posty przez nas umieszczane mają charakter promujący zbiory PBW, dotyczą głównie bieżących nowości książkowych i pozycji filmowych, ale chwalimy się też tzw. białymi krukami, czyli księgozbiorem wydanym przed rokiem 1945”. Umieszczanie zdjęć i postów może być też pretekstem okazją do omówienia aktualnych rocznic, wydarzeń czy świąt.

Co jest jednak ważne z punktu technicznego? Hasztagi, treści pisane, treści wizualne, estetyka postów, liczba followersów? Jak najlepiej zrobić to w praktyce?



Cały świat w bibliotece. Od kosmosu możliwości do małej ojczyzny

Te wielkie przestrzenie, geograficzne i intelektualne, które mieszczą się na półkach bibliotek, są hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek. „Cały świat w bibliotece” – co to właściwie znaczy? „Czytanie pozwoliło nam pozostać otwartymi na świat, mimo że byliśmy przez tak wiele tygodni zamknięci w swoich małych społecznościach” – to jedna z wielu interpretacji.

Hasło, choć ogłoszone niedawno, organizowane jest przez wiele bibliotek od dawna, na wiele sposobów. Tak wiele, jak wiele interpretacji. Biblioteka w Szlichtyngowej prowadzi „Spotkania z podróżnikami”, ostatnio online. Biblioteka we Wschowie promuje wiedzę o Europie Wschodniej, Kaukazie i Azji Środkowej. Projekt: „Kolory i smaki egzotycznego Tadżykistanu”. Biblioteka w Żaganiu organizuje wystawy zdjęć i fotografii uzupełnione o tematyczne degustacje. A to tylko nieliczne przykłady spośród ogromu fascynujących czynności, które tworzą i organizują bibliotekarki i bibliotekarze w całym kraju. Bo, jak stwierdza Anna Kucharz z biblioteki w Miodnicy, „biblioteka stanowi centrum życia (…). To miejsce, gdzie tworzy się nasza teraźniejszość wraz z próbą jej zrozumienia, co z kolei przekłada się na naszą przyszłość, rozwój i postęp”.


Konopnicka na nowo

„Co mnie zaskoczyło, gdy przymierzałam się do napisania niniejszego tekstu? Przede wszystkim fakt, jak niewiele o niej wiedziałam, poza twórczością dla dzieci” – przyznaje Grażyna Lewandowicz-Nosal. Zapewne wiele z nas mogłoby przyjąć te słowa za swoje. Bo choć Konopnicka jaka była, każdy wie, to jednak wydaje się, że nad zbiorową percepcją jej życia i pisania narosła pomnikowo-akademicka mgła wyobrażeń. A w niej trudno o zniuansowany, żywy portret i ludzkie sprzeczności. Bo skoro napisała „Rotę”, to jak przez 20 lat mogła żyć w związku z kobietą?

Tymczasem „fascynujące w tej kobiecie jest jej: samodzielność, pracowitość, hart ducha, niezłomność, życie pod prąd (i to w czasach zaborów), a jednocześnie czasach rodzącego się feminizmu, postawienie na, używając współczesnej terminologii – rozwój osobisty i samokształcenie”.

 

Książki, po które warto sięgnąć

Wokół bibliotek i dziedzictwa kultury. Księga jubileuszowa dedykowana prof. dr hab. Elżbiecie Barbarze Zybert z okazji 45-lecia pracy naukowej. Red. Robert Kotowski, współpr. Dorota Grabowska. Warszawa: Wydaw. Naukowe i Edukacyjne SBP, 2021.
Trzydzieści tekstów, których tematyka to książki, biblioteki i muzea. Od działań bibliotekarzy na rzecz społeczności LGBT+ do dziejów drukarstwa i księgarstwa krakowskiego w pierwszej połowie XVII wieku.

Triumf amatora: o społecznościowych praktykach tekstualnych w świecie mediów elektronicznych, Krzysztof Gajewski. Warszawa: Wydaw. Uniwersytetu Warszawskiego, 2020.
W tej książce autor omawia elektroniczną kultura uczestnictwa internetowe memy, autorstwo haseł w Wikipedii, fałszywe wiadomości… Jak korzystać z internetu świadomie i bezpiecznie?


Ostrów Mazowiecka buduje społeczny kapitał

„Ostrowska Książnica to nowoczesna instytucja, funkcjonująca blisko ludzi, potrafiąca angażować mieszkańców do rozwiązywania problemów w swoich społecznościach (…)” – chwali się Agnieszka Kaczmarek z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

I rzeczywiście, a przykłaem tego jest Ostrowiada – 1. Ostrowski Festiwal Literacki, który odbył się w zeszłym roku. Chodziło o zaprezentowanie twórczości lokalnych poetów i prozaików, z którymi zorganizowano spotkania i rozmowy. Był więc urodzony w Ostroi Mazowieckiej Sebastian Brejnak czy Piotr Rowicki.

Ale nie tylko. Wśród gości Festiwalu znaleźli się Michał Rusinek, literaturoznawca i autor książek, Jarosław Murawski, dramatopisarz i scenarzysta oraz Witold Szabłowski, pisarz edziennikarz i reporter. Gościem specjalnym był Wojciech Orliński, m.in. autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi.


Co jeszcze?

„• Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie to jedyna instytucja kultury działającą na terenie gminy. Jak działa, co organizuje dla czytelników i dlaczego jest najlepszą biblioteką w województwie dolnośląskim? Na to pytanie odpowiada Katarzyna Majchrzycka, dyrektorka GBP w Borowie.

• Biblioteka Tatarak w Łodzi w nowej odsłonie. Stoliki, przestrzenie dla dzieci, miękki pufy, dużo zieleni i wielka żaba. Pisze Katarzyna Graczyk-Piech.

• Felieton. Dlaczego czytelnik jest też podróżnikiem? Pisze Olga Nowicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

• Scenariusz zajęć dla dzieci – czytamy Konopnicką. Jak to zrobić, opisała dla Was Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie.

• „W 1908 r. opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej”. O kim mowa? Wiadomo, o Konopnickiej. Elżbieta Trojan z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu przygotowała zestawienie bibliograficzne pozycji dotyczących pisarki.

• Poznajcie krótką listę z nazwiskami finalistów II etapu konkursu na Bibliotekarza Roku oraz tym jednym, najważniejszym – nazwiskiem zwyciężczyni!



Zobacz numer!