Konferencja technologie biblioteczne w pandemii


 

2022-03-14
Plakat Tygodnia Bibliotek 2022 wybrany!



Pobierz darmowe materiały!



Zwyciężył projekt Agaty Małeckiej

Uzasadnienie Jury dla tej decyzji brzmi następująco: "Ciekawie zrealizowana typografia, graficzna anegdota, jak i wyjątkowy klimat sprawiły, że wśród wielu innych profesjonalnych prac, ten plakat wyróżniał się w zdecydowany i przekonywający sposób. Plakat ten w dowcipny i ciekawy graficznie sposób przedstawia temat zawarty w haśle konkursu. Biblioteka jako miejsce szczególne, którego zbiory wykraczają daleko poza wiedzę dotyczącą jedynie Ziemi i jej mieszkańców, gdzie nawet ewentualni sąsiedzi z innych planet znajdą dla siebie coś interesującego".


Wyróżnienie dla Anny Błądek i Piotra Burzyńskiego

Praca pani Anny" została doceniona za czystą i przejrzystą kompozycję, plakatowe myślenie oraz namysł i świadome ograniczenie środków wyrazu artystycznego, które zaowocowały nowoczesną, czytelną formą. W opinii Jury praca Pani Błądek spełnia wszystkie wymogi, które stanowią o plakacie wysokiej jakości, w ujęciu zarówno wizualnym, jak i jego roli informacyjnej".

Piotr Burzyński wyróżnienie otrzymał za "indywidualność wyrazu i wysoki poziom warsztatu artystycznego". Jury doceniło "dynamizm kompozycji i kolorystykę oraz wielość potencjalnych interpretacji kryjących się w pracy, a także liternictwo o indywidualnym i niepowtarzalnym charakterze, stanowiące integralną część wyrazu plastycznego".

 

Jest także plakat skierowany do dzieci

...a jego autorką jest Patrycja Gontowska. Oceniający docenili w jej pracy  "jasną formę przekazu, rysunkową formę i harmonizację kolorów przyjazną dla młodszych", która "nie wyklucza jednocześnie pozytywnego doświadczenia szerokiego kręgu odbiorców". Według Jury "przyjęta strategia realizacji tematu pracy w jasny i klarowny sposób sprzyja popularyzacji wiedzy o roli bibliotek w systemie kultury, nauki i wiedzy".

Tydzień Bibliotek 2022. Hasło mówi wszystko

Hasło "Biblioteka – świat w jednym miejscu" zaproponowanła Grażyna Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. W tym ujęciu biblioteka to jednocześnie mikro- i makrokosmos. Z jednej strony swoista oaza w mieście, zaledwie punkt, z drugiej – drzwi do uniwersum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty lub wyimaginowany.

W bibliotece zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

 

Zobacz wyróżnione prace

Wyróżnione prace oraz szczegóły tegorocznego Tygodnia Bibliotek znajdziecie na stronie tydzienbibliotek.sbp.pl. Zajrzyjcie także do archiwum edycji z poprzednich lat, sprawdźcie jakie akcje towarzyszyły wcześniejszym edycjom i przeczytajcie o historii programu. 


Darmowe pakiety z materiałami graficznymi. Pobierz duży plakat i powieś w swojej bibliotece

W tym roku przygotowaliśmy dla Was także darmowe pakiety grafik do wykorzystania zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej. Wydrukuj swoją własną zakładkę i ustaw specjalne zdjęcie w tle na Facebooku!
Wszystkie te materiały znajdziesz na stronie Wydawnictwa SBP, tutaj: https://wydawnictwo.sbp.pl/pakiet-grafik-promujacych-tydzien-bibliotek-2022,86,263.html oraz https://wydawnictwo.sbp.pl/plakat-tygodnia-bibliotek-2022,86,262.html.
Zachęcamy do korzystania!