Poradnik Bibliotekarza 4/2025

Zapraszamy do wiosennej lektury „Poradnika Bibliotekarza”

SANDRA MROCHEM
KOREAŃSKA FALA – DRAMY KOREAŃSKIE. WPROWADZENIE

Według wyników badania przeprowadzonego przez Statista w grudniu 2022 r. 36% respondentów z całego świata wskazało, że koreańskie dramy były bardzo popularne w ich kraju, a 66% podkreśliło, że te produkcje były ogólnie znane, nawet poza kręgami fanowskimi. Autorka przybliża zjawisko dramy koreańskiej, coraz bardziej popularnej na całym świecie.

EDYTA WIĘCEK
ŚWIAT GENEALOGII W BIBLIOTECE

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się inspirujący wykład pt. „Odkrywanie korzeni – fascynująca podróż w świat genealogii”, który wygłosiła Paulina Starzec, prezeska Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Tarnowskiej. Autorka wprowadza Czytelników w zawiłości poszukiwań przodków, omawiając nie tylko metody, ale także wyzwania, jakie można napotkać na drodze do odkrycia swoich korzeni.

MONIKA SIMONJETZ
BIBLIOTEKA W KULTURALNYM SERCU MIASTA

Na pograniczu Śląska i Ziemi Lubuskiej, w powiecie wschowskim województwa lubuskiego leży Sława. Małe, ale niezwykle urokliwe miasteczko przyciąga turystów dzięki walorom przyrodniczym, wśród których na pierwszy plan wysuwa się Jezioro Sławskie. Legenda autorstwa Rafała Kasztelana głosi, że „[...] mieszkańcy obecnej Sławy i okolic cały czas starają się, aby wszystko to, czym się zajmują było zrobione dobrze, aby każdy odwiedzający wyniósł same pozytywne wrażenia i znowu chciał tu powrócić”. Biblioteka sławska w nowej odsłonie bez wątpienia wzmacnia te odczucia, przyciąga odbiorców i zachęca do ponownych odwiedzin o czym pisze w swoim artykule Monika Simonjetz.

KSIĄŻKI DO POCZYTANIA

Zapraszamy Czytelników do współpracy w zakresie prezentacji ciekawych książek, dla wszystkich grup wiekowych. W tym numerze przedstawiamy:

ANNA BABULA
WIELKANOCNE (I NIE TYLKO) SPOTKANIE Z FOLKLOREM

Autorka zachęca do zapoznania się z książkami R. Hryń-Kuśmierek Zwyczaje i obrzędy. Rok polski, M. Jazowskiej-Gumulskiej Oswajanie z kulturą. W kręgu inspiracji folklorystycznych w literaturze dla dzieci i młodzieży, A. Kaźmierak Gdzie ty jesteś, koguciku?, M. Kuźmińskiej Święta z Tradycją, M. Michaluk, W. Przewoźnego, M. Stachowiaka Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach oraz M. Oklejak Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych. Omówione pozycje na pewno pomogą w przygotowywaniu wielkanocnych spotkań nie tylko w bibliotekach.

JUSTYNA KASPERCZUK
KOCIE, KOCHAM CIĘ

Autorka zachęca do lektury dwóch książek, które pomogą zrozumieć i pokochać koty. Jedna, autorstwa amerykańskiego muzyka rockowego Jacksona Galaxy, kociego behawiorysty, który wraz z doktorem Mikelem Delgado, próbuje rozwiązać kocie tajemnice (Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota). Druga Koci Tata. O tym, jak kot przewartościował mi świat i nauczył kochać życie – Jacksona Galaxy i Joela Derfnera – opisuje uroki życia pełnego kotów.

W numerze znaleźć też można informacje o trzech patronach 2025 roku – Martyna Figiel opisuje Stefana Żeromskiego jako bibliotekarza i społecznika oraz przedstawia relację z XXXII Targów Książki Historycznej. Elżbieta Trojan przygotowała zestawienie bibliograficzne w wyborze utworów Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Olga Nowicka w swoim felietonie przybliża zaś postać ks. prof. Józefa Tischnera, który pozostawił po sobie bogaty dorobek intelektualny, który do dziś inspiruje Czytelników i pobudza do refleksji nad istotą człowieczeństwa, wolności, solidarności, odpowiedzialności i miłości.

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury