Poradnik Bibliotekarza 2/2025

Zapraszamy do lektury lutowego numeru „Poradnika Bibliotekarza”

MARIA SOBCZYK
ŻYCIE, PRACA I MIŁOŚĆ WŁADYSŁAWA STRZEMIŃSKIEGO

Autorka w swoim artykule przedstawia postać inżyniera, oficera, artysty i pedagoga, a przede wszystkim człowieka targanego różnymi emocjami. Na przestrzeni lat Strzemiński kontynuował pracę teoretyczną, głównie przez nauczanie w szkołach, ale także przez nieodpłatne publikowanie artykułów w różnych czasopismach. Uczniowie artysty sprzed roku 1932 wspominają o tym, że pracował nad książką, nie wiadomo jednak czy spisywane wtedy myśli kiedykolwiek zostały wydane. Niewiele prac teoretycznych Strzemińskiego wydanych drukiem zachowało się do dziś.

EWA PUCHAŁA
NAMIĘTNOŚCI EWY FRYSZTAK

Autorka artykułu opisała namiętności Ewy Frysztak, wybitnej graficzki, autorki kultowych okładek dla Państwowego Instytutu Wydawniczego. Artystce zawdzięczamy opracowania okładek, ilustracji do książek dla dzieci, a także plakatów filmowych, które do dziś są cenione przez zagranicznych kolekcjonerów. Jej nazwisko wciąż powraca w debatach dotyczących polskiego projektowania graficznego, a na rynku wydawniczym nie brakuje publikacji, w których pojawiają się odwołania do twórczości projektantki.

SEBASTIAN DAWID KOTUŁA
DRUK 3D W DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEK PUBLICZNYCH

Na podstawie kwerend internetowych, przeprowadzonych przy pomocy ogólnych wyszukiwarek internetowych, odnaleziono strony WWW różnych bibliotek publicznych, które w swej działalności wykorzystują druk 3D. W konsekwencji uzyskano kilkadziesiąt przykładów pochodzących z różnych placówek bibliotecznych, które skoncentrowane były na zaprezentowaniu druku 3D wykorzystując różne formy i metody  o czym pisze Sebastian Dawid Kotuła.

KSIĄŻKI DO POCZYTANIA

Zapraszamy Czytelników do współpracy w zakresie prezentacji ciekawych książek, dla wszystkich grup wiekowych. W tym numerze przedstawiamy:

ANNA BABULA
PIERWSZA MIŁOŚĆ W KSIĄŻKACH DLA DZIECI I MŁODSZYCH NASTOLATKÓW

Autorka pisze o tym, że: „miłosne zauroczenie jest odwiecznym tematem literatury. Towarzyszące mu wzloty i upadki, emocje, bardziej lub mniej przemyślane działania oraz nagłe zwroty akcji są gotowym materiałem na powieść, również tej dla dzieci i młodszych nastolatków”. Autorka przedstawia siedem książek, których bohaterowie zmagają się z pierwszym zakochaniem.

GRAŻYNA LEWANDOWICZ-NOSAL
„I BĄDŹCIE WDZIĘCZNI…”

Autorka zachęca do przeczytania książki Alicji Mazan-Mazurkiewicz Zofia i kawałek wszystkiego. Codzienna wdzięczność. Tytułowa „wdzięczność” jako uczucie doceniania dobroci innej osoby jest tematem tej poetyckiej książki.

Wśród materiałów działu „Biblioteka. Środowisko” warto zapoznać się z tekstem o mobilności bibliotekarzy w ramach programu Erasmus+ o zadaniu upamiętniającym Powstanie Warszawskie, które uporządkuje wiedzę z zakresu historii Polski, poprzez odniesienie do lokalnych związków z Chełmem zrealizowanym przez Chełmską Bibliotekę Publiczną oraz z felietonem Olgi Nowickiej, w którym autorka snuje rozważania o „sanatorium czytelniczym”.

Z WARSZTATU METODYKA

Zachęcamy też do zapoznania się z materiałami metodycznymi, które podsuwają ciekawe pomysły na angażujące działania.

AGATA ARKABUS
MIĘDZYSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY „LITERACKA MAPA CZĘSTOCHOWY”

Autorka opisuje – zrealizowaną w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie – innowację pedagogiczną „Literacka mapa Częstochowy”.

JOANNA KAMROWSKA
„ODKRYWAMY ŚWIAT Z ROBOTAMI INDI” – PROJEKT EDUKACYJNY

Joanna Kamrowska przybliża projekt edukacyjny „Odkrywamy świat z robotami INDI”, podczas którego dzieci uczą się, jak przy pomocy prostych poleceń kodować ruchy robota, wykorzystując przy tym ilustracje z książek, co oczywiście wywołuje dużo pozytywnych emocji.

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

Zachęcamy także do lektury dodatku „Świat Książki Dziecięcej”, gdzie znalazły się recenzje niezwykłych książek. Autorkami tekstów są Hanna Diduszko, Katarzyna Slany i Anna Babula.

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury