Poradnik Bibliotekarza 5/2025

Zapraszamy do majowej lektury „Poradnika Bibliotekarza”

MONIKA SIMONJETZ
LUBIĘ TU BYĆ!

Biblioteka. Lubię tu być – hasło Tygodnia Bibliotek 2025 – trafia w samo sedno. Bo przecież lubimy miejsca, w których dobrze się czujemy. Takie, które nas inspirują, rozwijają i pozwalają odpocząć. Dziś biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia – to przestrzeń spotkań, warsztatów, rozmów i wspólnego działania. Nowoczesne biblioteki stają się centrami lokalnej aktywności – oferują przytulne kąciki, zielone tarasy, sensoryczne sale, gaming roomy, kuchnie warsztatowe, galerie i miejsca do odpoczynku. Dzięki zaangażowaniu bibliotekarzy oraz różnorodnym źródłom finansowania – od programów rządowych po inicjatywy społeczne – biblioteki zmieniają się w przestrzenie, do których chce się wracać. Lubimy też biblioteczne zasoby – od książek po gry planszowe aż po roboty edukacyjne. Lubimy mówić, słuchać, dzielić się opowieściami – z pisarzami, artystami, ekspertami i sobą nawzajem. Biblioteka to miejsce, gdzie budują się relacje, rozwija kreatywność i dba o dobrostan użytkowników. Warto tu być, bo biblioteka to miejsce, które naprawdę się lubi o czym w swoim artykule pisze autorka.

Olga Nowicka w swoim felietonie JESTEŚCIE PANIE WSPANIAŁE, CZYLI BIBLIOTEKA – LUBIĘ TU BYĆ! również nawiązuje do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek 2025.

KSIĄŻKI DO POCZYTANIA

Zapraszamy Czytelników do współpracy w zakresie prezentacji ciekawych książek, dla wszystkich grup wiekowych. W tym numerze przedstawiamy:

ANNA BABULA
MAMA INNA NIŻ WSZYSTKIE, CZYLI PORTRETY MATEK W POWIEŚCIACH DLA MŁODZIEŻY

Dla małego dziecka matka jest osobą najważniejszą. Troszczy się o nie, opiekuje się nim, zaspokajajego potrzeby i darzy bezgraniczną miłością. Dziecko odwzajemnia to uczucie. Matka stanowi dla niego wzór doskonałości. W miarę dorastania dziecka jego więź z matką słabnie. W życiu nastolatka większą rolę zaczynają odgrywać koledzy i przyjaciele. Matka schodzi na dalszy plan. Co więcej, zmienia się jej obraz – okazuje się mniej doskonała. Autorka  prezentuje jak różni autorzy przedstawiają matki w swoich utworach.

MARCIN KUŁAKOWSKI
NIE TAKA NUDNA JAK JĄ MALUJĄ

Powszechnie uważa się, że praca bibliotekarza jest nudna, biblioteka, poza wypożyczaniem książek, nie ma innych funkcji, a bibliotekarze są bezbarwni, smutni i zamknięci. Autor nawiązuje do wizerunku bibliotekarza w popkulturze i pokazuje, że obraz bibliotekarza w kinie i literaturze (zwłaszcza w komiksie) jest zróżnicowany, na szczęście odbiegający od powszechnych stereotypów.

Zamieszczamy również informacje o nowym albumie z serii komiksowej „Sisters” ŚWIETNIE JEST MIEĆ SIOSTRĘ NIEZALEŻNIE OD TEGO, JAK JEST NIEZNOŚNA! Justyna Kasperczuk – w tekście ROWEROWY BOOM KSIĄŻKOWY – przygotowała ucztę „rowerowo-książkową” i przed jazdą na rowerze (a maj na pewno sprzyja rowerowym wycieczkom), zachęca do przeczytania ciekawych książek. Dorota Grabowska przedstawia KSIĄŻKI, KTÓRE POMOGĄ W PRACY, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ! Magdalena Kruk-Ceglińska w swoim artykule BIBLIOTEKA 60+ – WIĘCEJ NIŻ KSIĄŻKI pisze o użytkownikach bibliotek i ukazuje jak zaangażowanie osób 60+ pozwala bibliotece pełnić rolę przestrzeni integracyjnej i edukacyjnej, dostosowanej do zmieniających się realiów demograficznych. Z Martą Wiktorią Trojanowską odwiedzamy również Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu, z którą „tropimy książki”. Agnieszka Pejkowska w artykule metodycznym Rozbrykani, roześmiani, ale zdyscyplinowani zachęca do ruchu i prezentuje ćwiczenia z książką, a Joanna Kamrowska proponuje kreatywne zabawy z Muminkami.

Jak na majowy numer przystało jest więc bibliotekarsko, aktywnie i kreatywnie. Zachęcamy do lektury!

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom z okazji ich święta życzymy satysfakcji z pracy, niech każdy dzień przynosi nowe wyzwania i niewyczerpane pomysły na ich realizację.

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury