Niemal 400 wystawców i tysiące odwiedzających. Sale, korytarze, przepastne halle Pałacu Kultury i Nauki. Namioty i namiociki. Dwie sceny na świeżym powietrzu i Teatr Studio, który awaryjnie ugościł nas i Was, uciekających przed deszczem. Targi Książki w Warszawie były udane. No, może nie licząc pogody. W piątek 27.05 odbył się wykład Rafała Hetmana o promocji bibliotek w mediach społecznościowych oraz gala wręczenia nagród ACADEMIA (na którym nagrodzono naszą publikację!) i nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Na tegoroczne targi książki zaprosiliśmy Rafała Hetmana, blogera literackiego i reportera. W piątek w Sali Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki opowiedział nam o tym, jak w praktyce wygląda reklama bibliotek w social mediach i jak różnicować swoją ofertę w zależności od platformy, którą się posługujemy. Bibliotekarz Roku Nagrody ACADEMIA. Wśród docenionych Wydawnictwo SBP! W pięknej przestrzeni Teatru Studio odbyła się gala wręczenia nagród ACADEMIA. Organizatorami nagrody są Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego i Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Mecenasem nagrody jest ZAiKS. W tym roku do konkursu zgłoszono 118 publikacji 39 wydawców.
2022-05-30Rafał Hetman o bibliotekach i mediach społecznościowych
TikTok, Instagram, Twitter, YouTube, Facebook. Każdy z nich, a to tylko te najpopularniejsze, posiada swój specyficzny mikroklimat, sposób komunikacji, poczucie humoru, styl umieszczanych treści i sposób reagowania na nie. To, co normalne na TikToku, może nie przejść na Facebooku, który coraz bardziej staje się stojącym w miejscu medium dla starych. Starych – czyli od trzydziestki w górę.
Rafał Hetman opowiadał o tym, które z tych mediów najprężniej się rozwijają, czym (i na jak długo!) przyciągają naszą uwagę, oraz o tym, jak powinniśmy dostosować się do innych wron, żeby krakać tak jak one.
Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznane
W tym roku odbyła się już XII edycja konkursu Bibliotekarz Roku. Kto w całym roku 2021 wyróżnił się ponadstandardowymi osiągnięciami bibliotekarskimi? Nagrody, które przyznajemy, mają zaprezentować, zarówno w środowisku bibliotekarzy jaki i wśród szerokiej publiczności, tych pracowników bibliotek, którzy w zasługują na popularyzację swoich dokonań.
Laureatami konkursu Bibliotekarz Roku 2022 zostali:
– Magdalena Gomułka z okręgu śląskiego (I miejsce);
– Paweł Piwowarczyk z okręgu małopolskiego (II miejsce);
– Agnieszka Dziuba z okręgu mazowieckiego (III miejsce).
Mistrz Promocji Czytelnictwa
Mistrz Promocji Czytelnictwa to konkurs, w którym za działania wspierające rozwój czytelnictwa nagradzamy biblioteki. Do 2008 r. organizowała go Polska Izba Książki, a od 2009 r. został włączony do programu działań Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Konkurs ma za zadanie wskazywać najlepsze praktyki biblioteczne zwiększające zainteresowania książką, popularyzujące wiedzę i informację oraz ułatwiające do nich dostęp.
Tegorocznymi laureatami konkursu zostały:
– Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu (I nagroda);
– Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego (II nagroda);
– Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu (III nagroda).
– W kategorii Nagroda Specjalna dla bibliotek z miejscowości do 5000 mieszkańców” nagrodzono Bibliotekę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku.
Nagroda Naukowa SBP im. Adama Łysakowskiego
Nagroda Naukowa SBP im. Adama Łysakowskiego została ustanowiona w 1983 r. Temu aktowi przyświecała idea promowania w środowisku bibliotekarskim tych autorów, których dzieła mają istotne znaczenie dla rozwoju teorii i doskonalenia praktyki bibliotecznej. Imię Adama Łysakowskiego, wybitnego bibliotekarza, bibliografa i organizatora bibliotekarstwa, podkreśla obustronne relacje teorii i praktyki.
W tegorocznej edycji Nagrodę Naukową SBP im. Adama Łysakowskiego za 2021 r. otrzymali:
– Hanna Batorowska za pracę „Kultura bezpieczeństwa informacyjnego w środowisku walki o przewagę informacyjną” (w kategorii Prace o charakterze teoretycznym, metodologicznym, źródłowym);
– Bożena Koredczuk za pracę „Badania nad książką, biblioteką i informacją w kręgu towarzystw naukowych: Komisja Bibliologii i Bibliotekoznawstwa Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego (1953-2003)” (w kategorii Prace o charakterze informacyjno-dokumentacyjnym);
–Veslava Osińska za pracę „Mapy nauki: badania, potencjał oraz wyzwania w przykładach” (w kategorii Podręczniki akademickie);
– Jacek Tomaszczyk i Anna Matysek za pracę „Angielsko-polski słownik IA, UX, UI & SEO” (w kategorii Prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym).
Jury, które zdecydowało o przyznaniu nagród ACADEMIA, składało się z następujących osób:
• prof. dr hab. inż. Romana Barlika z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej (przewodniczącego jury);
• Jerzego Burskiego ze Studia Graficznego Agat;
• Piotra Dobrołęckiego, redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”;
• Aureli Grejner, redaktorki naczelnej Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i prezeski Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych;
• prof. dr hab. Andrzeja Majhofera z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego;
• Janusza Nowickiego ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich;
• Anny Zielińskiej-Krybus, prezeski Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych;
• prof. dr hab. Elżbiety Barbary Zybert z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W każdej z dziedzin Jury przyznało nagrody oraz wyróżnienia. Oto docenieni autorzy i ich publikacje:
– Nagrodę Główną ACADEMIA 2022 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej otrzymała książka „Wszystkie wojny świata” Tomasza Szerszenia wydana przez słowo/obraz terytoria.
– Weronika Dragan za swoją publikację „Kształtowanie układów urbanistycznych i przestrzennych dawnych granicznych ośrodków kolejowych Polski” otrzymała nagrodę Rektora Politechniki Warszawskiej. Książkę tę wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
– Stanisław Kruczyński i Marcin Ślęzak otrzymali Wyróżnienie Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Nagrodę przyznano autorom książki „Zarys metod oczyszczania spalin w pojazdach samochodowych” wydanej przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.
– W dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego przyznano Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina. Zwyciężyła książka Macieja Gołębia „Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu”.
W tej wyróżniono także trzy publikacje:
– „PRL i skok do neoliberalizmu tom I, II i III” autorstwa Andrzeja Walickiego. wydaną przez Fundację Oratio Recta oraz Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN;
– „Od świtu do zmierzchu. Cmentarze metropolii lwowskiej” Barbary Patlewicz i Ryszarda Tomczyka wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego;
– „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum” autorstwa Anety Kielak-Dudzik wydanej przez Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie;
– „Praca i pasja – zbiór wywiadów” przeprowadzonych przez Monikę Simonjetz i wydanych przez Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
TH