Bibliotekarz 2/2025

Zapraszamy na przegląd treści „Bibliotekarza”.

Piotr Dobrołęcki
Z ostrożnym optymizmem. Problemy i sukcesy minionego roku

Autor swoim artykule pisze o sukcesach polskich wydawnictw i ich autorów, zarówno na rodzimym rynku, jak i poza granicami kraju. Sporo miejsca poświęca również targom książki, które cieszą się ogromną popularnością, ale nie unika trudnych tematów. Wskazuje na problemy, które wciąż czekają na rozwiązanie – jak tworzenie wiarygodnych list bestsellerów, transparentność w kwestii nakładów czy działania mające chronić małe, niezależne księgarnie w Polsce. W tekście przedstawia przegląd kluczowych inicjatyw z ostatniego roku – od pomysłu wprowadzenia „stałej ceny książki”, przez zniesienie 5% VAT-u na książki, aż po wsparcie dla wydawnictw naukowych i akademickich oraz poprawę sytuacji księgarń.

Paweł Bernacki
Czy nie-użytkownicy w ogóle istnieją?

Jak biblioteki mogą przyciągnąć tych, którzy ich nie odwiedzają? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w artykule Pawła Bernackiego, w którym autor podkreśla, że kluczem do sukcesu jest dostosowywanie usług do rzeczywistych oczekiwań mieszkańców. Rozbudowa księgozbiorów, wprowadzanie nowoczesnych technologii i kreowanie wizerunku bibliotek jako miejsc otwartych, przyjaznych i nowoczesnych – to kierunki, które warto obrać! Podsumowując, biblioteki mają ogromny potencjał, by stać się ważną częścią życia lokalnych społeczności. Dzięki odpowiednim działaniom mogą nie tylko przyciągnąć nowych użytkowników, ale też na nowo zainteresować tych, którzy od dawna nie zaglądali do biblioteki.

Mariusz Gabrysiak
Po co badać (nie)użytkowników? Nie-akademicka dyskusja z paroma Botami

Autor przedstawia swoje przemyślenia nad problemem użytkowników i nie-użytkowników bibliotek z wykorzystaniem czatu ChatGPT jako narzędzia, które wspiera procesy intelektualne i może pełnić rolę mostu łączącego tradycyjne usługi biblioteczne z nowoczesnymi oczekiwaniami użytkowników – dostarczając treści na życzenie, ułatwiając poszukiwanie informacji czy pomagając w tworzeniu materiałów edukacyjnych. Mariusz Gabrysiak omawia otoczenie, w którym funkcjonują biblioteki oraz rynek usług, na którym działają te instytucje, a który staje się coraz bardziej zróżnicowany i nasycony nowymi technologiami.

Paweł Marchel
Kultura organizacyjna w bibliotece

Praca w bibliotece to nie tylko działania związane z przygotowaniem i organizacją zajęć, to także szereg prac połączonych stricte z zarządzaniem. Dotyczą one przede wszystkim osób zajmujących kierownicze stanowiska. Coraz częściej jednak funkcje związane z kierowaniem pracą innych schodzą coraz niżej. Biblioteki realizują coraz więcej działań projektowych, w których to zwykli bibliotekarze stają się koordynatorami. Autor przedstawia definicje kultury organizacyjnej, jej cele oraz poziomy. Wskazuje na relacje kultury organizacyjnej z marką osobistą.

Anna Rau
Jak rocznice – to projekty na bogato!

Na Warmii i Mazurach rok 2024 był obfity w rocznice związane z ważnymi dla regionu postaciami. Autorka omawia prowadzone projekty prezentując sylwetki znanych postaci związanych z regionem, które w 2024 roku miały swoje jubileusze: Maria Zientara-Malewska, znana poetka i regionalistka, Immanuel Kant królewiecki filozof oraz Barbara Hulanicka regionalna artystka.

Lutowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki:

  • W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata – Odniesienia biblioteczne w systemie prawa,
  • W dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” Sylwia Czub-Kiełczewska prezentuje artykuł – Jak nie naruszyć prywatności czytelnika przy umorzeniu kary,
  • „Z życia SBP” Marzena Przybysz pisze o webinarach – „Trudni i toksyczni współpracownicy – jak ich unikać i jak sprawić, aby praca była przyjemna!”, „(Nie)jasne sygnały”, #1Lib1Ref: encyklopedyczność, źródła i przypisy w artykułach Wikipedii,
  • „Z życia Koszykowej”.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

Zobacz numer