Bibliotekarz 9/2023

Zapraszamy na przegląd treści wrześniowego numeru

Radości i emocje. Tysiące czytelników na Targach Książki

Piotr Dobrołęcki, w swoim artykule przedstawia targowy sezon książki w I półroczu br. w Polsce. Rozpoczyna od marcowych targów książki w Poznaniu. Dużo uwagi poświęca majowym spotkaniom w Warszawie – Międzynarodowym Targom Książki, które odbyły się pod Pałacem Kultury i Nauki oraz w jego otoczeniu. Organizatorzy ogłosili, że były wielkim sukcesem, zwłaszcza, że frekwencja wyniosła rekordową liczbę ponad 110 tys. osób oraz Targom Książki i Mediów Vivelo, które odbyły się na Stadionie Narodowym po raz pierwszy. Autor odnosi się do nowego zjawiska zaobserwowanego już w Poznaniu, ale jeszcze mocniej występującego na obu imprezach targowych w Warszawie. Zdaniem autora ruch młodych czytelniczek literatury dla młodzieży, z przedziału wiekowego określanego jako Young Adult „młodzi dorośli”, bardzo wyraźnie zaznaczył swoją obecność podczas tegorocznych targów książki.

„Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Środowisko autorskie (6) – kronikarze i sprawozdawcy Zdzisław Gębołyś kontynuuje prezentację sylwetek autorów publikujących w czasopiśmie, skupiając się na kronikarzach i sprawozdawcach. Omawia ich dokonania, zainteresowania i tematykę zamieszczonych  relacji z wydarzeń w bibliotekach oraz z konferencji i zjazdów bibliotekarskich.

System bibliografii regionalnej na przykładzie „Bibliografii województwa podkarpackiego”

Elżbieta Szeliga przedstawia jak jest tworzony zintegrowany system bibliografii województwa podkarpackiego od 2008 roku. Bibliografia jest kontynuacją wcześniejszych drukowanych bibliografii, takich jak Bibliografia Rzeszowszczyzny oraz Bibliografie województw: krośnieńskiego, przemyskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego za lata 1944-1995. Od 1997 roku bibliografia jest tworzona w formie komputerowej bazy bibliograficznej.

Dzięki opracowywaniu bibliografii w ramach zintegrowanego systemu stworzona została wspólna i bardziej kompletna baza bibliograficzna. W celu utrzymania wysokiego poziomu bazy bibliograficznej, bibliografowie z Rzeszowa sprawdzają i weryfikują rekordy bibliograficzne i rzeczowe opracowywane. W latach 2008-2022 wszyscy wspólnie wprowadzili do bazy SBR Województwa Podkarpackiego łącznie 552 173 rekordy.

Biblioteka na skraju województwa

Biblioteka Publiczna Gminy Wałcz w Lubnie została wielokrotnie nagrodzona na poziomie wojewódzkim. Po przeprowadzce do nowej siedziby w 2020 roku, biblioteka zyskała większą przestrzeń i możliwość rozbudowy. Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą, wydając książki historyczne dotyczące regionu. Organizuje także liczne inicjatywy, warsztaty i spotkania autorskie. Mimo niewielkiej kadry merytorycznej, biblioteka rozwija się i przyciąga różne organizacje społeczne do współpracy. Dzięki członkostwu w Zachodniopomorskim Konsorcjum Legimi, czytelnicy mają bezpłatny dostęp do audiobooków i ebooków. Biblioteka cieszy się dużym uznaniem wśród społeczności lokalnej i jest doceniana za swoje zaangażowanie w promocję czytelnictwa i kultury. 

Biblioteki we Frankfurcie nad Menem i Muzeum Gutenberga w Moguncji

Alicja Szulc i Renata Tomaszczak w swoim artykule omawiają historię i funkcjonowanie Biblioteki Uniwersytetu Nauk Stosowanych we Frankfurcie nad Menem, z którą od wielu lat współpracuje Politechnika Poznańska. Nawiązują także do pracy innych instytucji, które poznały, Biblioteki Narodowej, Muzeum Sztuki Drukarskiej im. Gutenberga w Moguncji. Muzeum założone w 1900 r. jest jednym z najstarszych na świecie poświęconych sztuce drukarskiej i wynalazcy druku, Johannesowi Gutenbergowi. Wielką atrakcją instytucji jest zrekonstruowany warsztat Gutenberga, gdzie codziennie odbywa się pokaz ustawiania czcionek i drukowania metodą wynalezioną przez Gutenberga.

Wrześniowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

  • W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Golata Inne źródła finansowania biblioteki publicznej (aspekty statutowe).
  • W dziale „Wywiady” Marzena Przybysz rozmawia z Jolantą Miękus, laureatką konkursu Bibliotekarz Roku 2022. Poznajemy drogę zawodową Laureatki, realizowane projekty, a także plany zawodowe i prywatne.
  • W dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka artykuł Sylwii Czub-Kiełczewskiej Informowanie o naruszeniu, osób których incydent dotyczy.

Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer