Bibliotekarz 4/2023

Zapraszamy na przegląd treści kwietniowego numeru

Nagrania Karola Szymanowskiego jako twórcy i wykonawcy

Katarzyna Janczewska-Sołomko omawia twórczość kompozytora zarejestrowaną na różnych nośnikach dźwięku. Autorka przypomina, że zbliżamy się do setnej rocznicy znanego nam pierwszego nagrania utworu Karola Szymanowskiego. Należy spodziewać się, że zainteresowanie jego twórczością nie zgaśnie i powstanie jeszcze wiele koncertowych i scenicznych kreacji utworów tego wielkiego kompozytora i wiele utrwalonych na coraz doskonalszych nośnikach dźwięku.

Funkcje Dyskusyjnych Klubów Książki

Artykuł Pawła Jezierskiego przedstawia fenomen działających w Polsce ponad 1800 Dyskusyjnych Klubów Książki, ich zadania oraz rolę, jaką pełnią w środowisku czytelniczym. Kluby i ich uczestnicy oddziałują na otoczenie i realizują określone potrzeby społeczne, np. potrzebę rozwoju czy nabywania informacji oraz rozwijania zainteresowań, potrzebę towarzystwa, wzmocnienia poczucia własnej wartości, ambicji, tworzenia i poznawania.

„Bibliotekarz” 1919-1929-1939. Środowisko autorskie (3) – recenzenci

Zdzisław Gębołyś kontynuuje prezentację sylwetek autorów publikujących w czasopiśmie, skupiając się na recenzentach. Omawia ich dokonania, podkreślając znajomość bieżącej literatury fachowej, w tym zagranicznej, której poznawanie umożliwiała biegłość nawet w kilku językach obcych.

Biblioteka Philologicum – nowoczesne rozwiązania w historycznym otoczeniu

Lilianna Nalewajska przedstawia bibliotekę wydziałową Monachijskiego Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana. Autorka prezentuje historię Uniwersytetu, zasoby wydziału filologicznego, ale szczególną uwagę poświęca projektowi architektonicznemu nowego gmachu biblioteki, jego przestrzenności i wewnętrznej funkcjonalności. Budynek Philologicum stanowi interesujący przykład połączenia historycznej struktury z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi odpowiednimi dla funkcji biblioteki. Ciekawostką może być fakt, że w budynku nie zainstalowano klimatyzacji. Zastosowano za to inteligentne osłony przeciwsłoneczne chroniące zarówno przed blaskiem słonecznym, jak i stanowiące ochronę cieplną.

Erasmus + Bibliotekarze = Nowe Technologie

Sara Nowicka w swojej relacji  o realizacji projektu w Stadsbiblioteket w Göteborgu (Szwecja, 6-14 czerwca 2022) nawiązuje do programu, który umożliwia polskim bibliotekarzom poznawanie, jak w innych krajach zorganizowane są i jak pracują biblioteki. Relacja odnosi się do szwedzkiego bibliotekarstwa, którego osiągnięciem jest doskonała promocja czytelnictwa, dzięki której społeczeństwo szwedzkie ceni tamtejsze biblioteki i korzysta z ich czytelniczej oferty.

Aktywność Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku na rzecz kształtowania tożsamości regionalnej

Małgorzata Kłos nawiązuje do historii regionu, omawia zgromadzone zbiory. Przedstawia powstałą w 2001 r. Regionalną Izbę Edukacyjną, a także działania biblioteki na rzecz placówek oświatowych w procesie kształcenia dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich zainteresowań kulturą Pomorza. Aktywność bibliotek pedagogicznych na rzecz kształtowania tożsamości regionalnej wpisuje się naturalnie w jej zadania statutowe i niewątpliwie stanowi ważny obszar działalności.

Spotkanie kultur. O Przestrzeni Książki Ukraińskiej

Patrycja Solecka w swoim artykule omawia aktywność biblioteki w promowaniu książki ukraińskiej oraz działania zmierzające do poszerzenia oferty dla czytelników placówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wieczory poezji ukraińskiej oraz wystawa fotografii ze Stanisławowa i Użhorodu, połączona ze spotkaniem z jej twórcami.

Kwietniowy numer „Bibliotekarza” kończą rubryki

W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata Sprawy administracyjne i cywilne a działalność bibliotek.
W dziale „Ochrona danych osobowych w pracy bibliotekarza. Doświadczenia i praktyka” tekst Sylwii Czub-Kiełczewskiej Jak postępować z danymi osobowymi zmarłego czytelnika.

Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia Jacka Wojciechowskiego.

Zapraszamy do lektury!

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.