Bibliotekarz 10/2023

Zapraszamy na przegląd treści!

Zgrany team. Budowanie relacji, które przekładają się na wyniki

Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione. (Nelson Mandela)

Beata Gamrowska w swoim artykule przedstawia cele motywujące pracowników do bardziej efektywnej pracy oraz rolę autorytetów w zespole. Autorka opisuje warunki, które powinny zaistnieć, aby pracownik widział sens swojej pracy, był kreatywny i zaangażowany. Analizuje różne osobowości pracowników w oparciu o model zaproponowany przez Roberta Diltsa.

Idzie nowe. O zmianach w bibliotekach publicznych na przykładzie województwa podkarpackiego

Barbara Hulek ukazuje, jakie zmiany zaszły w regionie w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród zjawisk, które niekorzystnie wpłynęły na kondycję bibliotek, w tym na wskaźniki czytelnictwa, należała m.in. pandemia SARS-CoV-2. Kolejnymi wyzwaniami dla bibliotek był napływ uchodźców z Ukrainy i włączenie się bibliotek w działania pomocowe, m.in. przygotowanie oferty czytelniczej, organizowanie zajęć pozwalających na szybszą socjalizację. Do pozytywnych zmian w placówkach bibliotecznych należy zaliczyć otwarcie nowych lub zmodernizowanych budynków bibliotecznych, co miało wpływ na podniesienie standardu usług. Problemem dla wielu bibliotek staje się wymiana kadry bibliotecznej, więcej osób odchodzi z bibliotek, niż podejmuje w nich pracę. Jest to szczególnie dotkliwe w bibliotekach gminnych.

Współpraca Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze z Uniwersytetem Zielonogórskim

Marzena Szafińska-Chadała i Dariusz Świdkiewicz w swoim artykule omawiają działalność edukacyjną prowadzoną od wielu lat przez bibliotekę na rzecz studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorzy przedstawiają realizowane projekty i tematy edukacyjne, z wykorzystaniem zbiorów biblioteki oraz olbrzymiego wsparcia doświadczonej kadry.

75 lat biblioteki w Wolinie

Agnieszka Peplińska-Kot w swoim artykule z przedstawia historię placówki, jej działalność, starania o nową lokalizację. Podkreśla znaczenie współpracy ze środowiskiem lokalnym i udział w wielu projektach i przedsięwzięciach. Dzięki otwartości na tematykę lokalną biblioteka zyskała uznanie wśród mieszkańców regionu.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI. Lata w nowej rzeczywistości.

„Miejsce na wszystko, miejsce dla wszystkich, wszystko na miejscu. Biblioteka z wizją”, tak w dalszym ciągu – w skrócie – można wyznaczać funkcję określającą tożsamość Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu. Monika Sobota przedstawia historię powstania nowoczesnego budynku dla biblioteki publicznej oraz rozwój jej funkcji w nowym otoczeniu. Oświęcimska książnica w nowym obiekcie, otworzyła się na wiele niestandardowych działań. Stała się miejscem inicjatyw czytelniczych dla mieszkańców miasta i przykładem oraz wzorem dla licznych bibliotek publicznych w całym kraju.

Październikowy numer „Bibliotekarza” kończą stałe rubryki.

W dziale „Prawo biblioteczne” przedstawiamy artykuł Rafała Golata: Zastosowanie kodeksu cywilnego w sprawach autorskich. W dziale „Wywiady” Marzena Przybysz rozmawia z Grażyną Świderek, laureatką konkursu Bibliotekarz Roku 2022. Poznajemy drogę zawodową Laureatki, realizowane projekty, a także plany zawodowe i prywatne.
Numer uzupełniają „Z życia SBP” oraz „Z życia Koszykowej”, a także Postaktualia prof. Jacka Wojciechowskiego.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer