Poradnik Bibliotekarza 1/2021
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2021
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Za nami rok, jakiego jeszcze nie było. Z koronawirusem w tle. Wraz z Nowym Rokiem 2021 nadchodzą jaśniejsze dni. Pojawiła się szczepionka a właściwie kilka, które dają nadzieję na zwalczenie albo wyhamowanie rozmiaru pandemii. Zastanawiamy się, czy możliwy jest powrót do normalności, czy może być jeszcze normalnie? Z trudem i z wielką obawą musieliśmy się jako społeczeństwo przystosować do nowych, obcych nam reguł gry. Czy zdaliśmy egzamin? Jaka była w minionym roku sytuacja bibliotek? Pomimo lockdownu bibliotekom udało się nie tylko nie stracić kontaktu z czytelnikiem, ale zorganizować online wiele akcji i imprez, które zostaną w pamięci jak np.: #NieZostawiamCzytelnika, Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Pasja Czytania, towarzyszyć dzieciom i seniorom w ich domowej izolacji, wypełniając swoje programy ambitnymi treściami promującymi czytelnictwo, dającymi chwilę relaksu. Można było podziwiać ich różnorodność, staranność opracowania, rozmach inwencji twórczej.

W pierwszym numerze „Poradnika” 2021 r. zwracamy uwagę na problemy ekologii. Biblioteki z powodzeniem włączyły się w realizację tych ważnych dla Ziemi i dla społeczeństwa procesów. Ekologia, jak pisze Justyna Hak w artykule Ekologika. Pomyśl, jak możesz uratować świat „stała się nie tylko modna, ale sposobem na życie wielu rodzin”. Włączając się w proces edukacji ekologicznej WiMBP w Zielonej Górze podjęła próbę rozwinięcia świadomości dzieci i dorosłych poprzez organizację warsztatów. Podstawę jej działań stanowiła literatura ekologiczna, omawianie kwestii nadprodukcji ubrań, marnowania żywności, segregacji śmieci i ekologicznej postawy w życiu codziennym. Podobne wyzwanie podjęła Rybnicka Biblioteka Publiczna, przeprowadzając projekt „Letnia ekoteka młodego człowieka”. Dzieci i młodzież uczestniczyli w zajęciach dotyczących segregacji śmieci, recyklingu, smogu, oraz uczyli się bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Do ekologicznej biblioteki w Żarach, pierwszej takiej placówki w województwie lubuskim, zaprasza Monika Simonjetz. Jej wyposażenie w kolorach bieli i pistacji, dekoracje roślinne, dużo kwiatów (zwłaszcza paprotek), to elementy wystroju, które działają na czytelnika uspokajająco, „dając poczucie komfortu i harmonii”. Warto dodać, że ta ekobiblioteka usytuowana jest w pobliżu pięknego parku. Nowoczesnym, przestronnym i wielofunkcyjnym obiektem może pochwalić się Brzeg Dolny, zapraszając czytelników „PB” do „Tamy”. Nazwa biblioteki, jak pisze Bogusława Aleksandrowicz, nawiązuje do tamy rzecznej, a główne dojście do biblioteki imituje meandry rzeki Odry. Dużą wagę przywiązuje się nie tylko do aranżacji wnętrza, ale także do planowania przestrzennego wokół biblioteki, miejsca rekreacji, koncertów i imprez plenerowych.

Na czytelnika „jedynki” czeka wiele ciekawych tekstów (interesujące projekty działań Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w okresie pandemii pióra Moniki Machowicz, wywiad Hanny Diduszko z pisarką Joanną Rudniańską), felieton Olgi Nowickiej nawiązujący do historii Sylwestra i obchodów Nowego Roku.

Polecamy lekturę „Poradnika” i życzymy zdrowia i pomyślności w Nowym Roku.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”