Cena:26,00PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2025
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Minął niespokojny rok, pełen zawirowań wojennych, klimatycznych, ekonomicznych i społecznych. Z powodu ogromnej powodzi w Polsce ucierpiały biblioteki publiczne na Dolnym Śląsku, w opolskim, lubuskim. Duże straty poniosła biblioteka w Głuchołazach. Z nadzieją na lepsze jutro, rozpoczynamy Nowy 2025 Rok, oferując naszym Czytelnikom pierwszy numer „Poradnika Bibliotekarza”.

O rynku książki w Polsce na tle Europy pisze Natalia Cichocka. Dane statystyczne pokazują, że polski rynek książki przeżywa ożywienie. Pod względem liczby opublikowanych rocznie tytułów zajmujemy w Europie 7. miejsce, za nami są m.in. Czechy, Węgry czy Szwecja. Ciekawym zjawiskiem w Polsce jest likwidacja znacznej części księgarń. Mimo to wzrasta czytelnictwo. Widać duże wysiłki w zakresie promocji instytucji związanych z książką, w tym oczywiście bibliotek. „Poradnik Bibliotekarza” także poświęca dużo miejsca problemom czytelnictwa. Inaugurujemy rubrykę „Książki do poczytania”. Zapraszamy Czytelników do współpracy w zakresie prezentacji ciekawych książek, dla wszystkich grup wiekowych. Polecamy lekturę tekstu Anny Babuli Babcie, dziadkowie i wnuki w książkach dla nastolatków, w styczniu obchodzimy bowiem święto babć i dziadków. Do celebracji tych dni biblioteki i szkoły przywiązują dużą wagę. Ciekawe są teksty problemowe. O alfabecie brajlowskim pisze Dorota Pietrzkiewicz, 4 stycznia obchodziliśmy Dzień Braille’a i warto z tej okazji zapoznać się z twórcą tego alfabetu. Kolejny tekst przygotowała Katarzyna Seroka, prezentując życie i bibliotekę Witolda Kazimierza Czartoryskiego. Jest to postać niezwykle barwna, interesująca, ale mało znana. W historii zapisał się przede wszystkim jako bibliofil, jego biblioteka przeżywała różne losy, ostatecznie znajdując swoje miejsce w Oddziale Książki Rzadkiej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego (Ukraina).

Wśród materiałów działu „Biblioteka. Środowisko” warto zapoznać się z misją MBP w Zgorzelcu w zakresie działań Euroregionu NYSA i Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Na uwagę zasługują organizowane konferencje poświęcone Jakubowi Böhme (1575-1624). Twórczość i osoba tego filozofa zasługuje na miano światowego fenomenu; jest przykładem wolności słowa, tolerancji i łagodności w stosunkach społecznych. W ramach programu Erasmus bibliotekarze WiMBP w Rzeszowie odwiedzili Florencję, Vallettę, Barcelonę, Dublin. Spotkania z zagranicznymi bibliotekarzami dostarczyły im wielu inspiracji. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej zaprosiła Czytelników na amerykańskie popołudnie literacko-muzyczne. Olga Nowicka w swoim felietonie rozważa pozycję autora jako marki.

W materiale metodycznym – zestawienie bibliograficzne publikacji edukacyjnych dotyczących twórczości Stefana Żeromskiego – patrona Roku 2025.

Życzymy ciekawej lektury w Nowym Roku

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”