Poradnik Bibliotekarza 10/2022
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2022
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik
 Za nami Narodowe Czytanie, jedna z coraz bardziej popularnych akcji. Została zapoczątkowana w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zainicjowano ją wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Do corocznej akcji wspólnego czytania wybranej lektury przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą, wśród nich oczywiście nie brakuje bibliotek. Krajowe akcje ułatwiają prowadzenie działalności promującej czytanie i biblioteki. Swoimi pomysłami bibliotekarze zadziwiają i mam nadzieję, że będą dzielić się na łamach „Poradnika Bibliotekarza” doświadczeniami i to nie tylko tymi inspirowanymi przez akcje ogólnopolskie, ale też lokalnymi, które również są ważne.
Czytelnicy znajdą w tym numerze, jak zawsze, wiele ciekawych tekstów. Felieton Olgi Nowickiej poświęcony jest Balladom i romansom Adama Mickiewicza. Michał Zając w drugiej części artykułu „Pandemia, kryzys gospodarczy, wzrost cen papieru, wojna w Ukrainie. Czasy są tak nieprzewidywalne…” odwiedza niektórych wydawców książki dziecięcej i informuje co wydali albo zamierzają opublikować oraz próbuje ocenić panujące wśród nich nastroje. Firma MPLC przedstawiła 10 lat współpracy z SBP, w jej bazie obecnie znajduje się prawie 1000 producentów i dystrybutorów z całego świata.
Ponadto informujemy kto został laureatką XXVIII edycji Nagrody im. Anny Platto organizowanej przez WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, jakie działania prowadzi Przemyska Biblioteka Publiczna na rzecz uchodźców z Ukrainy i jak MBP im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej obchodziła urodziny Marii Konopnickiej. Olga Stelmach opisuje swoją kolejną „wyhaftowaną” książkę ABCadło zwierzę zjadło i jej wykorzystanie w pracy z dziećmi, a Justyna Pawlak 70-lecie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach.
Odwiedzamy również wyremontowaną Bibliotekę Chełm, jedną z największych filii WiMPB w Gdańsku. Milena Jaszczyk proponuje przeprowadzenie warsztatów dla dzieci z elementami arteterapii „Moje miejsce na ziemi”, a Urszula Tobolska w zestawieniu bibliograficznym poświęconemu K.K. Baczyńskiemu zebrała literaturę podmiotową – dotyczącą twórczości i biografii poety, a także literaturę przedmiotową – opracowania poświęcone analizie jego utworów.
W tym numerze publikujemy również dodatek „Świat książki dziecięcej” z recenzjami takich książek jak: W kółko o dziewczynach, Dwa słowa, Sposób na Elfa.
Zapraszamy do lektury nr 10 „PB” w promieniach jesiennego słońca, spadających złotych liści i babiego lata.
 
Redakcja „Poradnia Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: