Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2024
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

W numerze listopadowym zwracamy uwagę nie tylko na różne aspekty czytelnictwa, ale przede wszystkim na problemy edukacji prowadzonej przez biblioteki i inne instytucje kultury. Artykuł Aliny Stefaniak Teatralna działalność edukacyjna na przykładzie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wprowadza czytelnika w tajniki działalności teatru na rzecz dzieci i osób dorosłych. Zagadnienie jest omówione w kontekście teorii wiedzy o teatrze, czyli jego istoty, funkcji oraz zadań oświatowo-wychowawczych. Dalej w dziale „Problemy. Doświadczenia. Opinie” czytelnik znajdzie dwa materiały dotyczące rynku książki dla dzieci – Michała Zająca oraz Anny Babuli. Również tekst o księgach metrykalnych i współpracy biblioteki z archiwum w zakresie digitalizacji tych dokumentów, a także możliwości udostępniania ich w placówce bibliotecznej.

Ciekawe są artykuły z zakresu działalności środowiskowej. Ugruntowaną pozycją cieszą się spotkania miłośników Ani z Zielonego Wzgórza, organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze. W sierpniu – co roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie – odbywa się impreza wręczenia Nagrody im. Anny Platto, dla najlepszych bibliotekarek/bibliotekarzy pracujących z czytelnikami niedorosłymi. W tym roku impreza odbyła się po raz trzydziesty. Gratulujemy laureatom!!!

Polecamy również lekturę tekstów o Narodowym Czytaniu 2024 (w tle Kordian Juliusza Słowackiego), muzycznym spotkaniu polsko-meksykańskim w Pałacu w Jabłonnie, o ofercie Pedagogicznej Biblioteki w Swarzędzu, czyli cyklu zajęć dla seniorów w zakresie rozwoju czytelnictwa.

Mamy też wędrówkę po nowych i zmodernizowanych bibliotekach. W tym numerze zapraszamy na warszawską Białołękę, do nowo otwartej biblioteki filialnej w osiedlu Choszczówka. Przestrzenie biblioteki nawiązują do naturalnego otoczenia przyrody, czyli lasu. Budynek zbudowany jest z drewna, ma duże okna, pozwalające na bliski kontakt z naturalnym otoczeniem. Wyposażenie placówki jest nowoczesne, dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych czytelników. Z kolei felieton Olgi Nowickiej Niech moc będzie z nami dotyczy niebagatelnej roli Dyskusyjnego Klubu Książki w Chrzanowie. Autorce i koordynatorce projektu życzymy nowej mocy w dalszych twórczych działaniach.

Numer kończymy informacją o EPALE, jako przedsięwzięciu będącym źródłem bibliotecznej inspiracji.

Pozdrawiamy czytelników w aurze listopadowej zadumy.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także:

Bibliotekarz 11/2024 Nowość
B1124