Poradnik Bibliotekarza 2/2023
Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2023
Liczba stron:44
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Od redakcji

W lutowym numerze „Poradnika Bibliotekarza” rozważania dotyczą m.in. zawodu bibliotekarza. Jego powstanie wiąże się z pojawieniem pierwszych książek, stąd już blisko do powstania bibliotek. Wraz z powstawaniem i rozwojem Bibliotek pojawili się ludzie, którzy je tworzyli, porządkowali, nadzorowali.

Dorota Pietrzkiewicz w artykule Niełatwe dzieje księgozbioru Stanisława Augusta wspomina o trzech osobach, nie licząc samego Króla, który osobiście nadzorował rozwój księgozbioru, Józefie Duhamelu, pierwszym bibliotekarzu i królewskim sekretarzu, Marku Reverdilu, którego zadaniem było scalenie prywatnego księgozbioru z nabytym zbiorem Steinhausera i opracowanie jego katalogu oraz Janie Chrzcicielu Albertrandim, ostatnim „dozorcy” biblioteki. Michał Traczyk w artykule Bibliotekarz, kim był oraz kim jest obecnie? snuje rozważania nad kształtowaniem się zawodu Bibliotekarza w poszczególnych wiekach. Stwierdził, że współcześnie od bibliotekarza oczekuje się nie tylko kompetencji w zakresie gromadzenia, przechowywania, porządkowania i opracowywania różnorodnych zbiorów, lecz także rozległej wiedzy ogólnej oraz rozbudowanych umiejętności społecznych, pozwalających na animację życia kulturalno-społecznego środowiska lokalnego. Stereotypy dla pracy w bibliotece są wiecznie żywe, jednak rzadko pokrywają się z prawdą. Ciekawi jesteśmy co myślą o swojej pracy czytelnicy „Poradnika Bibliotekarza”? Czekamy na teksty!

Na ile jest potrzebna wiedza specjalistyczna dla bibliotekarzy pokazuje Grażyna Lewandowicz-Nosal, omawiając problemy dotyczące klasyfikacji książek dla dzieci i młodzieży. Swój tekst kończy podkreślając rolę bibliotekarza: „O przydziale «na półkę» decyduje bibliotekarz konkretnej placówki, który zna potrzeby swoich czytelników i wie najlepiej, w którym poziomie dana pozycja ma największe szanse bycia wypożyczaną”.

O tym, czy Faronics Deep Freeze może ułatwić prace w bibliotekach również zadecydują ich pracownicy. Relacja Martyny Figiel z XXX Targów Książki Historycznej na pewno pomoże w gromadzeniu zbiorów, w byciu na bieżąco z książkami historycznymi.

Monika Machowicz w tekście Bo w książce jest MOC, czyli jak promowano czytelnictwo w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w roku 2022, opisuje kreatywność bibliotekarzy i ich niezwykłe możliwości w promowaniu książek i czytelnictwa. Anna Jastrzębiec-Witowska przedstawiając promocję książki Sławomira Batora: Dąbrowa Tarnowska w legendach i opowiadaniach, pokazuje jak bibliotekarze przyczyniają się do poznawania przez mieszkańców lokalnej historii i utrwalania ich przynależności do „małej ojczyzny”. Niezwykłą pomysłowość bibliotekarzy przy obchodach Roku Ignacego Łukasiewicza ukazuje tekst Moniki Patronik-Wajcowicz i Marty Biały: „Łukasiewicz” – gra historyczno-literacka w Rzeszowie.

Ponadto w numerze odwiedzamy Filię nr 18 WiMBP w Rzeszowie, Olga Nowicka w felietonie przekonuje, że opowieść jest najważniejsza, a Agnieszka Pejkowska podsuwa pomysł na obchody walentynek.

Zachęcamy także do lektury dodatku „Świat Książki Dziecięcej”, gdzie znalazły się recenzje trzech niezwykłych książek: Rafała Witka: Zapiski szczęściarza, Agnieszki Dąbrowskiej: Za duży na bajki i Jarosława Mikołajewskiego: Wędrówka Nabu.

Pozostaje tylko zacząć czytać!

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”