Poradnik Bibliotekarza 3/2022
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2022
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

W tym pesymistycznym nastroju, jednak z iskierką nadziei wobec zbliżającej się wiosny, przedstawiamy naszym Czytelnikom numer marcowy. W Polsce makerspaces jest pojęciem stosunkowo nowym, chociaż pewne jego elementy są stosowane w nielicznych bibliotekach. Zachęcamy zatem do lektury interesującego artykułu Przemysława Murawskiego pt. Makerspaces w Ameryce Północnej – doświadczenia i problemy organizacyjne, który może być inspiracją dla naszych placówek bibliotecznych. Autor w swoim artykule koncentruje się na omówieniu filozofii makerspaces, problemach organizacji, finansowania i doświadczeniach w realizacji zajęć w tym zakresie. Czekamy na relacje naszych bibliotek z tworzenia przestrzeni kreatywnej, które przyciągną do bibliotek nowe grupy odbiorców.

Biblioteka Publiczna Centrum Kultury w Trzciance została laureatką Rankingu Bibliotek 2021 organizowanego przez Instytut Książki i redakcję „Rzeczpospolitej”. Doceniono jej troskę o rozwój czytelnictwa, nowoczesne formy promocji, zwłaszcza w okresie pandemii i to co udało się jej dotąd zrealizować (biblioteka liczy obecnie 76 lat). Trzcianecka biblioteka „to miejsce, w którym wzajemnie przenikają się literatura, kultura i sztuka”. Warto zwrócić uwagę na kolejny artykuł, wskazujący na wielką moc sprawczą biblioteki w społeczeństwie lokalnym i potencjał, który drzemie w czytelnikach. Biblioteka Publiczna w Klembowie przeprowadziła z powodzeniem akcję „szlachetna paczka” i rodzina składająca się z ojca i dziecka otrzymała wspaniałe dary. Okazuje się, że potrzeba integracji i chęci pomocy w społeczeństwie jest bardzo duża. Kolejny tekst zwraca uwagę na książkomaty w Polsce. Są one instalowane zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach, a zainteresowanie nimi jest coraz większe. Łódź jest miastem, które dba o biblioteki, prawie co miesiąc, dwa, oddawane są do użytku nowe, wyremontowane biblioteki filialne. Każda z nich ma inny charakter, wystrój. W tym numerze zapraszamy czytelników do biblioteki „Wolność”. W swojej stylistyce biblioteka nawiązuje do historycznych, kawiarnianych klimatów. W jednej z najstarszych kamienic Łodzi mieściła się kawiarnia, w której „wykuwały się idee i działania ważne w historii tego miasta”, a teraz działa tam biblioteka.

Lekturę zamykają jak zwykle stałe teksty: felieton Olgi Nowickiej i materiały metodyczne. Tym razem Kornelia Choryńska w scenariuszu zajęć zachęca do robienia komiksów, a zestawienie bibliograficzne poświęcone jest Józefowi Wybickiemu, którego tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech stał się hymnem Polski.

Życzymy spokojnej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: