Poradnik Bibliotekarza 4/2020
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2020
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być związany z czytelnictwem? Na pierwszy rzut oka nie jest to groźna dla człowieka jednostka chorobowa, ale przy bliższym przyjrzeniu się sytuacji, można zmienić zdanie. Stan epidemii promuje pośrednio czytelnictwo. Przebywając na kwarantannie w domu zerkamy w telewizor, a na ekranie widzimy wypowiedzi znanych osobistości na tle regałów wypełnionych książkami. To dobry znak świadczący, że przynajmniej elity czytają... Wśród propozycji wydawców, bibliotek, domów kultury, szkół dotyczących spędzania czasu w domu (ograniczenie kontaktów) na pierwszym miejscu pojawia się czytanie książek, rozmowy o książkach, zajęcia oparte o treść książek, gry planszowe. Uzbrojeni w wiedzę o koronawirusie możemy spokojnie przystąpić do lektury numeru 4. W „Problemach” tekst o nowych wytycznych IFLA dla bibliotek pracujących z dziećmi i młodzieżą. Znowelizowany dokument został przyjęty i opublikowany przez IFLA w 2018 r. Obecnie jest przetłumaczony na j. polski i wkrótce ukaże się drukiem nakładem Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP. Kolejny materiał to kontynuacja cyklu Biblioteki Japonii, tym razem Aleksandra Orzeł przybliża czytelnikom dokumenty opracowane przez stowarzyszenia bibliotekarskie, jak Deklaracja wolności intelektualnej w bibliotekach i Kodeks Etyki Bibliotekarzy – określające filozofię związaną z zawodem bibliotekarza w Japonii. Nawiązując do miesiąca książki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 2.04 i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23.04) proponujemy ciekawą lekturę artykułu Roberta Kościelnego Książka na rynku księgarskim. Cz.1. Jest to wędrówka przez epoki rozwoju książki w aspekcie jej rozpowszechniania. Jak zwykle, interesujący jest wywiad Hanny Diduszko, tym razem autorka rozmawia z pisarką Małgorzatą Szyszko-Kondej o problemach pisania dla dzieci i dorosłych (przekuwania życia w fabułę). W kolejnym wywiadzie przeprowadzonym przez Monikę Simonjetz z Elżbietą Gonet z MBP w Nowej Soli poruszane są zagadnienia zarządzania biblioteką i personelem.

W tekstach środowiskowych prezentujemy działalność dwóch bibliotek. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim, biblioteki o dużej tradycji, jej początki sięgają roku 1928, a położenie na wschodzie Polski wpływało przed i w czasie II wojny światowej na jej organizację i działalność. Druga biblioteka to Gminna Biblioteka Publiczna w niewielkim Baranowie. Zasłynęła ona z organizacji od 2013 r. Fetting Festiwalu. Z braku odpowiedniej sali w ciągu jednego wieczoru w roku koncert odbywał się w… kościele. Warto zwrócić uwagę na zdolności logistyczne biblioteki i starania, aby wszystko wyszło dobrze.

Jest już wiosna i możemy odbyć wirtualną wycieczkę do nadmorskiego Brzeźna w Gdańsku, aby zobaczyć wyremontowaną, nowoczesną placówkę filialną. Kwietniowy numer kończymy felietonem Olgi Nowickiej oraz materiałem metodycznym Justyny Pawlak A może jednak… bibliotekarz?     Życzymy dużo słońca wiosną i udanej lektury.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”