Poradnik Bibliotekarza 6/2020
Cena:19,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2020
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Powoli wychodzimy z ograniczeń związanych z koronawirusem, co nie oznacza, że epidemii wokół nas nie ma. Wręcz przeciwnie, nadal jest, ale gospodarka ma swoje prawa i chcąc nie chcąc musimy wrócić do normalności. Wśród otwieranych instytucji znalazły się od 18 maja – biblioteki. Nie wszystkie otworzyły swoje podwoje natychmiast, stopniowo jednak – tak, nastawiając się głównie na wypożyczanie zbiorów.Kontakt z czytelnikiem może mieć miejsce przy zachowaniu specjalnych środków ostrożności (dezynfekcja książek, miejsca, maseczki, rękawiczki zarówno dla bibliotekarza, jak i odwiedzającego). Dwa ważne wydarzenia majowe Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek mogły odbyć się tylko wirtualnie, w sieci. Mimo braku publiczności programy przygotowane przez biblioteki były ciekawe, atrakcyjne i warte uwagi.

Tematyka numeru czerwcowego jest różnorodna. W „Problemach. Doświadczeniach. Opiniach” zwracamy uwagę na znaczenie słowników regionalnych, których celem jest przybliżenie społecznościom lokalnym wiedzy nt. danego regionu. Z funkcjami dyrektora jako managerem kultury zapoznaje Joanna Krasowska.Z okazji ukazania się w Wydawnictwie Naukowym i Edukacyjnym SBP publikacji o prof. Jadwidze Kołodziejskiej – pierwszej damie bibliotekarstwa polskiego, autorce 20 książek, znacznej liczby artykułów, referatów, wystąpień redakcja postanowiła przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu kadry bibliotekarskiej, sylwetkę znakomitej erudytki. Wspomnienie przygotowała Krystyna Kuźmińska, mająca przez wiele lat osobiste kontakty z panią Profesor, a Grażyna Lewandowicz-Nosal, również będąc zawodowo blisko Jadwigi Kołodziejskiej, z racji wspólnej pracy w Instytucie Książki i Czytelnictwa BN – tekst o wydanej publikacji. Artykuły działu „Biblioteka. Środowisko” dotyczą działalności bibliotek w okresie pandemii. Wydaje się, że placówki biblioteczne nie tylko nie zamarły, ale złapały „wiatr w żagle”. Ich działania w ramach akcji SBP „#NieZostawiamCzytelnika”, Tygodnia Bibliotek, Dnia Bibliotekarza świadczą o dużej aktywności i potencjale merytorycznym. Na obchody Tygodnia Bibliotek zapraszamy do Rumii i Piaseczna k. Warszawy. W wirtualnej zabawie #podajksiążkę zorganizowanej przez bibliotekę w Rumii wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski, w tym piłkarz Artur Boruc, zatem, „książka łączy ludzi”. Kulinarnie było w Piasecznie, szkoda, że tylko online. Biblioteka w warszawskiej dzielnicy Bemowo zaprosiła czytelników do zdalnego zapisu; o tajnikach tej oryginalnej procedury mówią w wywiadzie sami bibliotekarze. Dział ten zamykają teksty o sposobach propagowania czytelnictwa wśród przedszkolaków i młodzieży Danuty Rakowskiej (II miejsce w konkursie „Dobre praktyki w Motywowaniu do Czytania”) i opis nowoczesnej siedziby biblioteki w Piasecznie.

W numerze nawiązujemy również do 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, publikując zestawienie bibliograficzne, jak i zamieszczając informacje o serii komiksów „Papieże w historii".

Życzymy udanej lektury.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”