Cena:52,00PLN
Rok wydania:2025
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Miesiące lipiec i sierpień kojarzą nam się z latem, wakacjami, urlopem, podróżami itd. Zofia Stryjeńska na obrazie „Pory roku. Lipiec-sierpień” (Korowód III z krową), przedstawiła scenę obrazującą alegoryczne miesiące letnie – lipiec i sierpień. Na obrazie widnieje wesoły korowód mężczyzn ubranych w fantazyjne ludowe stroje, akcent zaś został położony na wymyślne nakrycia głów. Można go obejrzeć w Muzeum Narodowym w Warszawie. Każdy ma swoje skojarzenia i wyobrażenia tych letnich miesięcy. W tekstach „Poradnika Bibliotekarza” dominuje motyw podróży. Anna Babula opisała przewodniki turystyczne dla dzieci i młodzieży, które mają ułatwić poznanie Polski. Katarzyna Seroka zaprosiła do Biblioteki Publicznej w Seattle, która wyróżnia się innowacyjnym podejściem do zrównoważonego rozwoju. W kolejnym tekście Anna Babula tropi świętokrzyskie ścieżki Stefana Żeromskiego, a Grażyna Lewandowicz-Nosal przypomina podróż Arkadego Fiedlera nad rzekę Dniestr, opisaną w książce Przez wiry i porohy Dniestru. Jan Wolski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie wspomina wyjazd do Dublina w ramach programu Erasmus+, który pozwolił na zdobycie nowych umiejętności i podsunął liczne pomysły na zajęcia dla czytelników oraz szkolenia dla współpracowników. Bernardyna Banaś proponuje poszukać w twórczości Jana Kochanowskiego harmonii i ładu wewnętrznego, które są warunkiem szczęścia i radości życia. Czy podróże dają nam szczęście? To już każdy musi na to pytanie odpowiedzieć sobie sam.

Ponadto w wakacyjnym numerze Martyna Figiel przypomina postać Kazimierza Sosnkowskiego (Patrona Roku 2025), którego los również rzucał po całym świecie, nawet po śmierci. Zmarł w Arundel, urnę z Jego prochami złożono w kościele św. Stanisława w Paryżu, następnie przeniesiono do grobowca Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Montmorency, żeby w końcu przewieść do Ojczyzny – do katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Małgorzata Kocot w artykule 90 lat minęło! zaprosiła w podróż historyczną – odtworzyła 90 lat Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie zachęcają do aktywności. Od trzech lat z powodzeniem udowadniają, że Tydzień Bibliotek może być nie tylko literackim świętem, ale też okazją do aktywnego, twórczego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, uczestnicząc w grze miejskiej.

Czytelnikom życzymy udanych urlopów, pełnych niezwykłych podróży, tych realnych oraz tych opisanych na stronach książek.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”