Poradnik Bibliotekarza 9/2023
Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2023
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Sztuczna inteligencja, technologia przyszłości, już teraz wkracza w wiele dziedzin życia. Powoduje duże zaciekawienie, pozytywne emocje, ale też ogromne obawy w związku z przejęciem przez maszyny dotychczasowych czynności ludzi. Na uwagę zasługuje obecnie zwłaszcza ChatGPT. W numerze wrześniowym „Poradnika” zapraszamy do lektury tekstu na jego temat autorstwa Katarzyny Seroki, która przystępnie omówiła istotę chatbota, jego zastosowanie w bibliotece oraz wskazuje na szerokie możliwości jego wykorzystania w celu ułatwienia pracy zawodowej bibliotekarza. Jak pisze Autorka „Bota nie można ignorować, trzeba poznać jego możliwości, wiedzieć co jest destrukcyjne, ale też korzystać z jego potencjału”. W kolejnym tekście Monika Simonjetz powraca do codzienności, przeprowadzając wywiad z Bibliotekarzem Roku 2022 Dawidem Kotlarkiem, dyrektorem Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. Wprowadza czytelników w realia placówki bibliotecznej. Rozmówca prezentuje swój autorski punkt widzenia na zarządzanie biblioteką, współpracę z zespołem, realizację projektów i nowych wyzwań. Artykuł Matyldy Mazurek John Ronald Reuel Tolkien w Polsce, pierwszy tekst numeru, przybliża kolejne tłumaczenia książek Tolkiena na język polski, począwszy od 1960 r. do chwili obecnej, wskazuje na aktywną działalność klubów i sekcji tolkienowskich. Książek Tolkiena nie znajdziemy na XXVIII Targach Książki Katolickiej, gdzie z Martyną Figiel poznamy natomiast publikacje z dziedziny religii, psychologii, etyki i polityki. W kolejnych tekstach wracamy do bibliotek, tym razem m.in. do pedagogicznych – z racji początku Nowego Roku Szkolnego. Mamy możliwość poznania siedemdziesięciolatki – Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wlkp. Bogaty dorobek placówki świadczy o jej zaangażowaniu w działalność na rzecz nauczycieli i uczniów. Akcję „BezCENne Czytanie” udostępniono zarówno w realu, jak i online przy dużym aplauzie młodych czytelników. Bibliotekę pedagogiczną KPCEN we Włocławku odwiedzili goście z zagranicy w ramach międzynarodowego programu Erasmus, zapoznając się z ofertą promocji czytelnictwa. Ostatni tekst z serii „bibliotek pedagogicznych” dotyczy majowego Tygodnia Bibliotek w Swarzędzu. Powracamy też do bibliotek publicznych, kierując się w stronę Śląska. Zainteresuje nas z pewnością XX edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek w MBP w Tarnowie Dąbrowskiej. Plenerowy bookcrossing cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Książki „odżywają”, kiedy sięgają po nie kolejni czytelnicy. Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim dawno nie prezentowała się na łamach „PB”. Artykuł Ewy Wrożyny-Chałupskiej pozwala na zapoznanie się z jej obszerną działalnością, zwłaszcza na rzecz dzieci, a także ze zmodernizowanymi pomieszczeniami placówki.

W tym roku, z początkiem września, mieliśmy okazję powrócić do lektury powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Z tej okazji polecamy lekturę felietonu Olgi Nowickiej oraz materiał metodyczny Bernardyny Banaś „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – konkurs czytelniczy.

Nauczycielom życzymy dobrego powrotu do pracy w szkole, a wypoczętym po urlopach Czytelnikom udanej lektury w blasku wrześniowego słońca.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Kupujący tę książkę kupili także: