Cena:23,50PLN
Ilość: szt.
Rok wydania:2024
ISSN:0032-4752
Częstotliwość:miesięcznik

Zbliża się jesień, malownicza, a czasem deszczowa. Żegnamy gorące lato i bociany. Sierpień i wrzesień to czas rocznic związanych z Warszawą i nie tylko, m.in. 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 75. rocznica rekonstrukcji warszawskiej Starówki, święto wojska polskiego z defiladą na Wisłostradzie, 85. rocznica wybuchu II wojny światowej w Polsce i Narodowe Czytanie Kordiana J. Słowackiego. Dla wielu – ważnym wydarzeniem były trzydniowe występy Taylor Swift, amerykańskiej piosenkarki.

Bieżący numer nawiązuje do uroczystości sierpniowych, m.in. 80. rocznicy powstania warszawskiego. Dorota Pietrzkiewicz zajęła się problemem zniszczeń cennych dla naszego kraju zbiorów bibliotecznych. Wprowadziła czytelników w ponurą atmosferę okupacyjnych lat. Symbolem zniszczeń jest szklana urna, zawierająca spopielałe resztki zbiorów spalonych przez nazistów, dziś przechowywana w Bibliotece Narodowej. Artykuł Anny Babuli pt. „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój...Najmłodsi uczestnicy powstania warszawskiego w literaturze dla dzieci i młodzieży omawia pozycje książkowe, których bohaterami są dzieci i ich powstańcze losy. Warto je polecić czytelnikom dziecięcym. W tym roku obchodzimy także 130. urodziny Marii Kownackiej autorki słynnego Plastusia. Swoje mieszkanie na Żoliborzu zapisała w testamencie Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy. Dziś mieści się w nim Izba Pamięci autorki. Piotr Brulikis zaprasza do odwiedzenia Biblioteki Fundacji im. Janusza Kurtyki w Warszawie w celu zapoznania się z działaniami edukacyjnymi i naukowymi realizowanymi w niej. Polecamy również artykuły opisujące aktywność bibliotek publicznych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu zrealizowała projekt „Zazieleń swój świat, zazieleń swoją okolicę”, mający na celu podniesienie świadomości ekologicznej, a także powiększenie zasobu roślin w otoczeniu biblioteki. Teatrzyki kamishibai zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci niepełnosprawnych. Na przedstawienie zaprosiło Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Biblioteka Pedagogiczna we Włocławku. MBP w Lublinie, w czasie spotkania autorskiego, promowała świetnie napisaną książkę Olgi Wiechnik Posełki. Osiem pierwszych kobiet. Tym razem odwiedzamy Filię nr 57 Biblioteki Kraków – o nazwie „Gotyk”. Niedawno oddana do użytku placówka zapewnia czytelnikom przestrzeń, estetyczne wnętrze i klimat nawiązujący do Historii żółtej ciżemki Antoniny Domańskiej. Felieton Olgi Nowickiej dotyczy kampanii czytelniczych, bookcrossingu, turniejów i konkursów związanych z książką, słowem imprez, które zachęcają do lektury. Na zakończenie materiał metodyczny pt. Złota polska jesień. W klimacie złotych, spadających liści pozdrawiamy czytelników, życząc owocnej lektury.

 

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”