Poradnik Bibliotekarza 2/2024

Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w lutowym „Poradniku Bibliotekarza”!

BOOKCROSSING W ŻYCIU INSTYTUCJI PUBLICZNYCH

Bookcrossing polega na zostawianiu w przestrzeni publicznej książek, którymi chcielibyśmy się podzielić z innymi czytelnikami. Nie ważne jest czy działamy na podstawie głęboko przemyślanej decyzji, szukając oficjalnego miejsca wymiany książek, czy je spontanicznie zostawiamy w miejscu przypadkowym np. w pociągu, autobusie itd. Jarosław Miładowski w swoim artykule przybliża subiektywnie wybrane instytucje i ich działania w celu rozpropagowania zjawiska jakim jest bookcrossing. Nie tylko biblioteki zobaczyły w bookcrossingu szansę na rozwój propagowanych przez siebie idei. Także liczne polskie uczelnie zaangażowały się w to zjawisko.

STRUKTURA, ETAPY I ELEMENTY GRYWALIZACJI. CZĘŚĆ 1

Artykuł  Angeliki Tańskiej przenosi czytelnika w świat gier i grywalizacji. Wiele gier i zabaw łączy kilka form. Tak jak jeden produkt można kupować dla różnych jego cech, tak samo można grać w tę samą grę, kierując się różną motywacją. Dobrze zaplanowane gry zawierają w sobie zarówno element współzawodnictwa, jak i elementy ucieczki, niepewności czy przemiany. Bo jest wielu graczy i wiele powodów, dla których chcemy się angażować w gry.

Poznajemy patronów 2024 roku
WŁADYSŁAW ZAMOYSKI JUNIOR – ZAPOMNIANY „ZBAWCA TATR”

Felieton Olgi Nowickiej omawia postać Władysława Zamoyskiego juniora, społecznika, mecenasa i zbawcy Tatr. Rodzina Zamoyskich z Kórnika wielkopolskiego zapisała się na trwałe w historii Polski, dbając o jej rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny. Władysław Zamoyski po zwiedzeniu świata, zauroczony pięknem Zakopanego i Tatr postanowił zawalczyć o ten region dla Polski. A jak tego dokonał? Zapraszamy do lektury artykułu.

KAZIMIERZ WIERZYŃSKI (1894–1969). ZESTAWIENIE BIBLIOGRAFICZNE W WYBORZE

Kazimierz Wierzyński był poetą, prozaikiem, eseistą, współtwórcą grupy literackiej Skamander. W młodości zaangażowany w konspirację niepodległościową, pod koniec I wojny światowej, po wyjściu z niewoli rosyjskiej podjął działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. Zestawienie bibliograficzne autorstwa Elżbiety Trojan ujmuje wybór publikacji dotyczących życia i twórczości literackiej Kazimierza Wierzyńskiego. Bibliografia zawiera materiały biograficzne, analizę i krytykę literacką, scenariusze zajęć, materiały repertuarowe.

BIBLIOTEKA – MIEJSCE PEŁNE WYOBRAŹNI I KREATYWNOŚCI

„Biblioteka – szczęśliwe miejsce pełne wyobraźni i kreatywności” to hasło XIX Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie, które tradycyjnie odbyło się w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych 19 października 2023 r. Dagmara Bubel przedstawia relację z konferencji, której towarzyszyła wystawa materiałów bibliotecznych przygotowana przez Bibliotekę Główną Politechniki Częstochowskiej.

MIĘDZYNARODOWY KONGRES ARCHIWISTÓW W ABU ZABI

Jolanta Mikołajczyk przybliża Międzynarodowy Kongres Archiwistów w Emiratach Arabskich. W zjeździe uczestniczyło blisko 5 tys. archiwistów i specjalistów (ze 135 krajów), którzy dyskutowali o roli i funkcji archiwów we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie.

 „MIASTO STARSZE NIŻ PRASA” – INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA W WIMBP W ZIELONEJ GÓRZE

Celem konferencji była analiza stanu i kierunków badań nad polską prasą oraz prezentacja obszarów badawczych współczesnych medioznawców. Przedstawiono oraz dokonano oceny aktualnego stanu badań nad prasą regionalną, w szerszym ogólnopolskim kontekście, przyjrzano się przemianom związanym z prasą Ziem Zachodnich po 1945 r., zastanawiano się nad kierunkami, osiągnięciami oraz brakami współczesnych polskich badań prasoznawczych z uwzględnieniem uwarunkowań rozwoju i kondycji współczesnego dziennikarstwa. Relację z konferencji napisała Małgorzata Domagała.

JAK WSPOMAGAĆ DZIECKO O PONADPRZECIĘTNYM POTENCJALE?

Szczególnej uwadze Czytelników polecamy artykuł o zdolnych uczniach i wsparciu edukacyjnym, jakie otrzymują od Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Od kilkunastu lat zauważa się w Polsce potrzebę wsparcia ucznia zdolnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego uczniowie zdolni wymagają specjalnych potrzeb edukacyjnych. Justyna Malinowska przedstawiła zrealizowany projekt „Zdolni z Pomorza” oraz zarysowała perspektywy jego kontynuacji w latach 2024-2028 („Zdolni z Pomorza: wsparcie regionalne”).

METAMORFOZY SENTYMENTALNE PRZY UL. KOCHANOWSKIEGO 5. WERNISAŻ WYSTAWY W MBP W STARACHOWICACH

Podróż w czasie i metamorfozy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach, gdzie poprzednio znajdował się historyczny empik a obecnie Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego przybliżyła Czytelnikom Monika Telka. Wernisaże wystaw na dobre zagościły w przestrzeniach bibliotek. W MBP w Starachowicach są jednym z częściej organizowanych wydarzeń. Odbywają się tu wystawy fotografii, malarstwa oraz grafiki komputerowej.

Z WARSZTATU METODYKA

W lutowym numerze „Poradnika Bibliotekarza” 2024 znajdziemy jeszcze felieton Olgi Nowickiej: Miłość, miłośnie, miłości. Autorka zdradza genezę Walentynek, a także podsuwa czytelnikowi zestaw książek, filmów i muzyki o miłości, romantyczności, uczuciach. Przełom stycznia i lutego to czas celebrowania w bibliotekach publicznych uroczystości takich jak Dzień Babci i Dziadka oraz dzień św. Walentego, który zawitał do Polski w latach 90. XX w. i od tego czasu ma sowich zwolenników i wielbicieli, a także przeciwników. Czytelników zainteresowanych tą problematyką zapraszamy do lektury felietonu.

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury