Poradnik Bibliotekarza 1/2024

Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w styczniowym „Poradniku Bibliotekarza”!

KTO CHCE WIEDZIEĆ SPRAWY NIEBIESKIE, TEN KALENDARZE CZYTA

Kalendarze należą do najbardziej popularnych i najczęściej używanych druków, występujących w najrozmaitszych formach. Wydaniem kalendarza zapoczątkował polskie drukarstwo w XV stuleciu Kasper Straube. Od początku ery Gutenberga – obok ksiąg kościelnych i książeczek do nabożeństwa – kalendarze miały szeroki zasięg i cieszyły się dużą popularnością. Artykuł Doroty Pietrzkiewicz przedstawia ewolucję kalendarzy od zamierzchłej starożytności do pierwszego wydrukowanego almanachu w Krakowie 550 lat temu. 

ODRODZENIE BIBLIOBUSÓW I BIBLIOTEK MOBILNYCH. GLOBALNY TREND?

W epoce, gdy technologia cyfrowa zrewolucjonizowała sposób dostępu do informacji i czytania książek, może zaskakiwać fakt, że bibliobusy i biblioteki mobilne przeżywają pewien renesans. Te objazdowe skarbnice wiedzy nie tylko powracają, ale pozwalają na dynamiczny rozwój kapitału społecznego w wielu częściach świata. Katarzyna Seroka przekonuje, że bibliobusy znowu stają się modne i zaspokajają potrzeby czytelnicze na odległych od stacjonarnych bibliotek terenach, np. w Kenii (książki na wielbłądach) i w Stanach Zjednoczonych (biblioteki mobilne). Autorka podaje ciekawe przykłady wykorzystywania takiej formy udostępniania zbiorów.

O BOOKCROSSINGU SŁÓW KILKA...

Bookcrossing jest zjawiskiem stosunkowo młodym, mającym na celu popularyzację czytelnictwa. Zdecydowana większość ludzi używa go w znaczeniu podanym przez stronę bookcrossing.pl. Według tego portalu: „Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych”. Ideę tego zjawiska przybliżył nam Jarosław Miładowski.

JAK WYKORZYSTUJE SIĘ GRYWALIZACJĘ. CZĘŚĆ 3

Grywalizacja jest jednym z narzędzi marketingowych, służących do budowania zaangażowania konsumenta, przyciągnięcia jego uwagi, zainteresowania danym produktem lub usługą, a w rezultacie zachęcenie go do kupna, budowania jego lojalności bądź zbudowania świadomości marki. O grywalizacji dowiadujemy się coraz więcej dzięki Angelice Tańskiej, która tym razem pisze o wykorzystywaniu grywalizacji w naszym codziennym życiu.

ZGORZELECCY GRECY, FESTIWAL I BIBLIOTEKA

O kulturalnych wydarzeniach w Zgorzelcu pisze dla nas Marek Żytomirski. Tym razem autor poruszył temat Greków – uchodźców politycznych – którzy żyją w tym mieście. Trudny proces asymilacji wspomagała muzyka. 

W pierwszym numerze „Poradnika Bibliotekarza” 2024 znajdziemy jeszcze – tekst autorstwa Kornelii Choryńskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu, która zorganizowała Międzynarodowy Listopad Poetycki – spotkanie autorskie z poezją i twórczością plastyczną Zbigniewa Kresowatego.

Projekt „Blisko” – Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice realizuje dwuletni projekt „Z biblioteką jak z obrazem – sztuka i tradycja” w ramach konkursu „Blisko”. Jego celem jest zwiększenie kompetencji i poszerzenie wiedzy z zakresu nowych technologii, grywalizacji oraz technik zbierania danych przedstawiony przez  Annę Paduch.

Uroczystość nadania Czytelni Naukowej nr 1 Biblioteki Publicznej w dzielnicy Targówek m.st. Warszawy imienia Janiny Englert ukazana przez Piotra Drozdowicza.

W cyklu „Nowe obiekty biblioteczne” Urszula Szwed-Strych przedstawia nowe wnętrze Biblioteki Medycznej – Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego zlokalizowanego na Kampusie Ochota (w Bibliotece Wydziału Fizyki UW).

„Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni – Marek Hłasko „kaskader literatury” – patron Roku 2024, twórca literatury niepokornej, który lubił zaskakiwać i prowokować jest bohaterem felietonu Olgi Nowickiej. Jej tekst koresponduje z zestawieniem bibliograficznym opracowanym przez Elżbietę Trojan.

Na zakończenie materiał metodyczny Justyny Bździuch Gra wielkoformatowa. Jaka to książka?

Zapraszamy do lektury!

ML

Podejmujemy tematy ważne i aktualne. Nasze teksty to treści najwyższej jakości – szczegółowe opracowania dotyczące rynku książki, informacji naukowej i praktyki bibliotekarskiej. Piszą dla nas znani i cenieni w środowisku autorzy.

 

  Zobacz numer  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury